30.07.2020/08:31

Orlen z przychodami na poziomie 17 mld złotych w II kwartale. Widać wyraźny efekt pandemii

PKN Orlen podał wyniki finansowe za drugi kwartał bieżącego roku. Firma zanotowała spadek przychodów o ok. 42 proc. Wyniki poprawiło częściowo nabycie akcji spółki Energa.

Jak informuje płocki koncern, w drugim kwartale Orlen osiągnął wynik EBITDA LIFO w wysokości 5,7 mld zł (wzrost od 3 mld zł). Zysk netto spółki wyniósł 4 mld zł (wzrost o 2,4 mld). Jak podkreślono, istotny wpływ na wyniki miał zysk z tytułu okazyjnego nabycia Grupy Energa w wysokości 3,7 mld zł.

Dobrze wypadł szczególnie segment detalu, który osiągnął wynik EBITDA LIFO na poziomie 726 mln zł w efekcie wzrostu marż paliwowych na rynku polskim, niemieckim i czeskim przy porównywalnym poziomie marż na rynku litewskim. To i tak wyniki gorszy niż rok temu, gdy zantowano wynik na poziomie 859 mln zł.

„Największa dynamikę wzrostu marży paliwowej osiągnęliśmy w Niemczach przy porównywalnej dynamice w Czechach i Polsce. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba punktów gastronomicznych Stop Cafe/star Connect (włączając sklepy convenience) wzrosła o 93 i na koniec czerwca wynosiła łącznie 2162, w tym: 1701 Stop Cafe w Polsce (włączając 552 sklepów convenience), 308 Stop Cafe w Czechach, 26 Stop Cafe na Litwie oraz 127 star Connect w Niemczech.” – czytamy w komunikacie Orlenu.

Firma dodała, także, że w drugim kwartale 2020 r. zakończono również proces cobrandingu, wzmacniając ekspozycję Orlen w europejskiej sieci koncernu.

Spółka podała również dane za całe pierwsze półrocze. Przychody Orlenu wyniosły w tym czasie 39 mld zł (spadek w porównaniu z wynikiem 54,4 mld zł przed rokiem) . Zysk EBITDA to 4,1 mld zł (uprzednio 4,7 mld), a zysk netto 1,7 mld zł (przed rokiem 2,4 mld)

W tym roku kontynuowano też  strategiczne projekty rozwojowe, m.in. rozpoczęto budowę Instalacji Visbreakingu, która zwiększy efektywność rafinerii w Płocku, zakończono główną część największej inwestycji petrochemicznej na rynku czeskim - Instalacji Polietylenu, trwały intensywne prace związane z projektem budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, które umożliwiły złożenie raportu środowiskowego 23 lipca br.

- Wypracowaliśmy wyniki finansowe, które pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa pozwalają nam kontynuować inwestycje rozwojowe oraz procesy akwizycyjne. PKN Orlen, uwzględniając przejęcie Grupy Energa, utrzymuje dobrą sytuację płynnościową. Zysk operacyjny Grupy Energa stabilizuje wyniki całego koncernu. Jest również potwierdzeniem, że stawiając na budowę koncernu multienergetycznego obraliśmy właściwy kierunek. Działamy w zmiennym otoczeniu i wymagającej branży, dlatego musimy dywersyfikować źródła przychodów i wzmacniać naszą pozycję nie tylko w Europie, ale też globalnie. W tym celu z determinacją realizujemy kolejne procesy: przejęcie kapitałowe Grupy Lotos oraz proces przejęcia Grupy PGNiG. Widzimy, że tylko podejście zintegrowane może zapewnić konkurencyjność wszystkich podmiotów i przynieść korzyści akcjonariuszom, klientom i polskiej gospodarce - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także