09.01.2020/20:58

Ostateczny koniec handlu w niedziele? Inspekcja Pracy chce zamknąć placówki pocztowe i stacje paliw

Państwowa Inspekcja Pracy chce zakazu handlu w niedziele dla sklepów posiadających status placówek pocztowych oraz tych, które sprzedają głównie alkohol i artykuły spożywcze, ale także papierosy – ustalił portal prawo.pl. Oznaczałoby to nie tylko zamknięcie sklepów mających status placówek handlowych, ale także stacji benzynowych.

Portal prawo.pl ustalił, że w 2019 r. inspektorzy pracy przeprowadzili prawie 6 tys. kontroli dotyczących przestrzegania przepisów o ograniczeniu handlu. Rok wcześniej było ich ponad 11 tys. Według doniesień portalu w 2019 r. inspektorzy pracy zastosowali środki prawne (tj. wykryli nieprawidłowości) w 390 kontrolach. W 2018 r. zastosowano je w 994 kontrolach.

Jak donosi prawo.pl:

Za naruszenie art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w drodze mandatu karnego nałożono grzywny w łącznej wysokości 207 300 zł. Więcej grzywien, bo na kwotę 386 350 zł, nałożono w okresie od 11 marca 2018 r. do końca 2018 r. Dodajmy, że w 2019 r. za naruszenie ustawy nałożono 189 mandatów, podczas gdy w 2018 r. - 348 mandaty. Do sądów skierowano 56 wniosków o ukaranie (w 2018 r. w takich wniosków skierowano 447).

Według Państwowej Inspekcji Pracy kontrole, które miały na celu sprawdzenie przestrzegania przepisów ustawy wykazały, że sklepy wielkopowierzchniowe dostosowały się do założeń ustawy i nie prowadzą handlu w niedzielę.

Jednak PIP uważa, że należałoby wprowadzić zmiany w ustawie z 10 stycznia 2018 r., „tak aby typowe placówki handlowe, które korzystają z wyłączenia spod zakazu handlu z uwagi na posiadany status placówki pocztowej, czy sklepy sprzedające głównie alkohol i artykuły spożywcze, ale posiadające w swoim asortymencie także wyroby tytoniowe, nie mogły prowadzić handlu w dni objęte zakazem handlu.” Uwagi PIP Przekazane zostały do ministerstwa pracy.

Cytowany przez portal prawo.pl Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu wskazuje, że „to najtwardsza forma zakazu niż ktokolwiek kiedykolwiek postulował. Co ważniejsze, niezgodna z jedną z intencji ustawodawcy. Ponieważ stacje benzynowe także sprzedają papierosy i alkohol, co więcej  zmiany proponowane przez PIP w obecnej formie zdaniem Ptaszyńskiego oznaczałyby całkowity zakaz handlu, także na stacjach benzynowych.

Warto dodać, że stacje benzynowe są także coraz częściej miejscami odbioru paczek (paczki Poczty Polskiej ze stacji Orlenu odbierać można od ponad 3 lat), sprzedają także produkty spożywcze, prasę, produkty przemysłowe i okazjonalne - takie jak kwiaty, ozdoby choinkowe, kremy przeciwsłoneczne, maskotki podczas świąt i innych okazji. Wiele stacji benzynowych, jak chociażby Orlen, tworzy też nowe koncepty sprzedażowe polegające na zakładaniu sklepów na stacjach benzynowych. W przypadku stacji Orlen jest to O!Shop - jak sama nazwa wskazuje jest to sklep towarzyszący stacji benzynowej.

Dodaj komentarz

18 komentarzy

 • Rumcajs 28.02.2020

  Spoko

 • Mateusz 28.02.2020

  Do wszystkich geniuszy którzy wymądrzają się że nie można wprowadzić zakazu handlu na stacjach bo nie było by możliwości zatankowania samochodu.
  Otóż da się i zakup paliwa bez obsługi jest możliwy nawet teraz na wiodących stacjach liderów branży w Polsce. Wystarczy mieć aplikacje i płacić przy dystrybutorze telefonem. Pomimo takiej możliwości bardzo rzadko ktoś się decyduje na takie rozwiązanie bo po co się zainteresować jeśli jest taka informacja nawet na samych dystrybutorach. Lepiej mieć pretensje do całego świata że kolejki, że się każdy śpieszy a wyjść temu naprzeciw to już nie bo po co

 • Jan 15.01.2020

  Sądziłem, że głupota sięgnęła dna, a tu ciągle ktoś puka od spodu

 • Kierowca Renault 13.01.2020

  Brawo. Nasz kraj coraz bardziej zaczyna cofać się w rozwoju. Tylko ciekawe co zrobią kierowcy, jak nagle wypadnie nieplanowany wyjazd w niedzielę lub święto? A co z ludźmi, którzy pracują w delegacja i wyjeżdżają już w niedzielę. A ten co ten absurd wymyślił pomyślał chociażby o służbach ratowniczych, które swoje pojazdy tankują na tychże stacjach. Ciekawe, co by zrobił, jakby np. wezwał karetkę do chorego, a dyspozytor powiedziałby jemu, że nie przyjadą, bo skończyło się paliwo i nie mają gdzie zatankować. I ma sobie poczekać do poniedziałku.

 • homo ledwo sapiens 11.01.2020

  POzamykajcie wszystko...w niedzielę wracamy na drzewa i do jaskiń!

 • AW 11.01.2020

  ~PiP_ki: Proszę, NIE NACISKAJ TYLE RAZY PRZYCISKU "DODAJ KOMENTARZ"!!!!
  ~Kamil: Ty radykalisto!!!! Inaczej będzie więcej imigracji niż pożytku!!!!
  ~TakiJeden: Ty RADYKALISTO!!!

  Jak dla mnie, prawo powinno zostać CAŁKOWICIE zniesione. Do niego się już NIGDY nie przyzwyczaimy!!!

 • Zenon 11.01.2020

  Świat i ludzie niepełnosprawni niestety nie wyrabianią z zakupami od piątku do soboty dlatego muszą być otwarte sklepy w niedzielę i to specjalne najlepiej by do domu dostarczyli zakupy, a najlepiej jak by czasy PRLu nastały wtedy by najlepiej było by bo tak to w dupie się przewraca

 • aborygen 10.01.2020

  Zabronić pracy w niedzielę wszystkim...policji,wojsku,straży granicznej ,straży pożarnej,komunikacji,elektrowniom,szpitalom,restauracjom,taksówkarzom - jak wszystkim to wszystkim...i babci tyż

 • Kamil 10.01.2020

  Pozamykać wszystko w niedzielę - kościoły, restauracje, kina, teatry, dworce kolejowe, remizy strażackie, komendy policji - dlaczego one omijają prawo ?

 • RRR 10.01.2020

  Miejmy nadzieję, że w końcu, oprócz handlu również ograniczy się pracę w niedzielę służb policji, pogotowia, straży pożarnej. Ci ludzie również powinni odpocząć w kościele czy parku z rodziną

 • TakiJeden 10.01.2020

  Zamknijcie wszystko w niedzielę. Sklepy, kina, kawiarnie, stacje paliw, fabryki. Wszystko. A ludzi do Kościoła. Ręce opadają... Inna sprawa, nie wiem jak PIP wyobraża sobie funkcjonowanie transportu w Polsce przy zamkniętych stacjach paliw?

 • gość 10.01.2020

  Uszczęśliwianie społeczeństwa na siłę. Obecny stan bezrobocia sprawia, że prawdopodobnie nikt nie musi pracować w handlu niedzielę - jeżeli komuś nie odpowiada praca w ten dzień, z pewnością może łatwo zmienić pracodawcę na takiego, który jest zamknięty w niedzielę. Poza tym ograniczanie dostępu do zakupu żywności jest godzeniem w moją personalną wygodę. Jestem za zamknięciem centrów handlowych czy marketów, ale małe sklepy o statusie placówki pocztowej powinny zostać otwarte. Jeżeli przepisy zostaną zaostrzone nie będę mieć otwartego sklepu w niedzielę w promieniu 5 km od domu (poza jednym monopolowym prowadzonym przez właściciela). Nie zawsze da się przewidzieć potrzeby zakupowe z wyprzedzeniem i nie zawsze da się zrobić zakupy w sobotę (np. ze względu na pracę czy podróże). To również utrudnienie dla turystów.

 • PiP_ki 10.01.2020

  Jak to jest...przedstawia się nam sondaż,że 70 % Polakow nie widzi problemu w zakazie handlu w niedzielę,a sondaż bezpośredni w jakims portalu,ze dwa dni temu wykazał mi wynik odwrotny,tj.70% głosów internautów była przeciwna zakazowi handlu w niedzielę

 • PiP_ki 10.01.2020

  Jak to jest...przedstawia się nam sondaż,że 70 % Polakow nie widzi problemu w zakazie handlu w niedzielę,a sondaż bezpośredni w jakims portalu,ze dwa dni temu wykazał mi wynik odwrotny,tj.70% głosów internautów była przeciw przepprzeciwna zakazowi handlu

 • SmutnyObywatel 10.01.2020

  WSZYSTKO OGRANICZYĆ!!!
  WSZYSTKO OPODATKOWAĆ!!!!
  WSZYSTKICH OBYWATELI PRZEGONIĆ!!!

 • Boss 10.01.2020

  Nareszcie coś się dzieje w sprawie bezczelnego omijania ograniczenia handlu w niedziele. Przypadek żabki jest tu oczywisty.Brawo PIP,tak trzymać i nie wycofywać się!!

 • gija888 10.01.2020

  Luka w prawie powoduje nadużycia. Jak wszyscy to wszyscy. Także stacje paliw, placówki pocztowe. Przecież są paczkomaty i tam można zarówno odebrać jak i nadać przesyłki. Uwolni to sporą liczbę pracowników i po części zlikwiduje brak ludzi do pracy.

 • Zakupowicz Żabkowicz 10.01.2020

  Spokojnie, Żabka ma w zanadrzu jeszcze bycie kawiarnią :D

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.