29.08.2016/10:47

Ostatnie dni zbierania podpisów pod projektem ws. wolnych niedziel

Jeszcze tylko przez trzy dni - do środy 31 sierpnia włącznie - w całej Polsce zbierane będą podpisy pod obywatelskim projektem ustawy ws. ograniczenia handlu w niedziele. Teoretycznie czasu na przeprowadzenie zbiórki Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ma nieco więcej, ale inicjatorzy pomysłu wolą nie ryzykować ewentualnych opóźnień w nadsyłaniu list z podpisami do swojego biura.

Przypomnijmy, 18 sierpnia w mediach pojawiły się informacje, że związkowcom z NSZZ "Solidarność" udało się już zebrać wymagane 100 tys. podpisów pod projektem. Portal wiadomoscihandlowe.pl ustalił jednak wówczas, że doniesienia te mijały się z prawdą. Wkrótce później "Solidarność" wystosowała oficjalne dementi w tej sprawie.

Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlowej "S" i zarazem pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, powiedział nam wówczas, że podpisy napływają do mieszczącego się w Katowicach biura komitetu z opóźnieniem oraz że liczone będą dopiero po zakończeniu zbiórki. Zadeklarował równocześnie, że na pewno uda się "znacznie przekroczyć" próg 100 tys. podpisów. Gdy z szefem handlowej "Solidarności" rozmawialiśmy pod koniec lipca, stwierdził on, że "osobiście liczy na 200 tys. podpisów".

Inna osoba będąca w Komitecie Inicjatywy Ustawodawczej zdradziła portalowi wiadomoscihandlowe.pl, że od tamtej pory próg 100 tys. podpisów najprawdopodobniej zdążył już zostać przekroczony, ale są to tylko szacunki, których nie można być pewnym aż do momentu zakończenia zbiórki. Nasz informator podkreśla, że inicjatorzy pomysłu spodziewają się, iż około 10 proc. podpisów i tak zostanie odrzuconych ze względów formalnych (powtórzenia, niepełne, nieczytelne bądź błędne dane itp.), dlatego na wszelki wypadek "Solidarność" woli zebrać podpisów jak najwięcej.

W tym samym źródle usłyszeliśmy, że inicjatorzy strzegą informacji o tym, ile osób złożyło już swój podpis pod obywatelskim projektem, gdyż zdają sobie sprawę z tego, że ewentualny komunikat o przekroczeniu 100 tys. podpisów ostudziłby zapał do dalszego ich zbierania. A do tego "Solidarność" i inne grupy popierające pomysł ograniczenia handlu w niedziele nie zamierzają dopuścić.

- Zależy nam na tym, aby podpisów było jak najwięcej. Im więcej uda nam się ich zgromadzić, tym większa szansa, że ustawa wejdzie w życie. Ważne, aby pokazać posłom, jak silne jest poparcie społeczeństwa dla postulatu ograniczenia handlu w niedziele. Każdy podpis poparcia jest na wagę złota - deklaruje Alfred Bujara.

Przedstawiony przez "Solidarność" pod koniec kwietnia 2016 r. projekt ustawy zakazuje w niedziele "handlu oraz wykonywania innych czynności sprzedażowych w placówkach handlowych", zaś w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę pozwala na tego typu czynności tylko do godz. 14.00.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Wielki kosmolog 30.08.2016

    Proponuję też dopuścić do handlu w niedzielę sklepy na Marsie sprzedające watę kosmiczną pod warunkiem, ze 30% zakupów będą robić ufoludki. Żyjemy w coraz bardziej zakręconym negatywnie kraju.

  • alfageddon 29.08.2016

    PIERWSZY!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.