05.02.2020/16:39

Ostre przepisy ograniczające sprzedaż plastiku w Wałbrzychu. Co na to sieci handlowe?

Rada Miejska Wałbrzycha przyjęła w ubiegłym tygodniu historyczną uchwałę, która całkowicie zakaże sprzedaży w sklepach i hurtowniach toreb z tworzywa sztucznego. Jest to pierwsza aż tak daleko idąca inicjatywa tego rodzaju w Polsce. Zapytaliśmy przedstawicieli sieci Aldi i Carrefour, co myślą na temat nowych przepisów.

- Nasza firma na bieżąco śledzi regulacje prawne i trendy dotyczące redukcji plastiku, a także idei „less waste”. Jest jeszcze za wcześnie, aby wskazywać konkretne rozwiązania, które moglibyśmy wdrożyć w naszych sklepach w Wałbrzychu, w związku z podjętą tydzień temu uchwałą. Jak tylko zostanie ona opublikowana, dokładnie przeanalizujemy jej ostateczną treść i wytyczne. Wyrażamy nadzieję, że będzie ona wprowadzona w sposób i w czasie pozwalający wszystkim zainteresowanym podmiotom na odpowiednie przygotowanie się i wdrożenie stosownych zaleceń – poinformowała redakcję wiadomoscihandlowe.pl Agata Biernacka, Manager ds. Komunikacji i PR Aldi Polska

Ekspertka Aldi dodała także, że ochrona środowiska jest jednym z priorytetów sieci jako firmy odpowiedzialnej społecznie. - Działając w obszarze handlu detalicznego mamy świadomość naszego wpływu na otoczenie społeczne i środowisko. Na każdym etapie łańcucha dostaw dbamy o pochodzenie i certyfikowanie surowców, a w ramach polityki klimatycznej stawiamy na ekologiczne rozwiązania w naszych sklepach. Dlatego będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi sytuacji w kontekście eliminacji plastiku i reagowali na nią na bieżąco, dostosowując się do zachodzących zmian, ale także realizując cele, które sami wyznaczyliśmy sobie w zakresie dbałości o środowisko i ochrony klimatu – tłumaczy.

W sklepach Aldi można zakupić 4 rodzaje toreb ekologicznych: torbę materiałową, ekologiczną torbę wielokrotnego użytku, reklamówkę z uszami pochodzącą z recyklingu oraz mniejszą reklamówkę, dostępne są również naturalne torby z juty. - Wartym podkreślenia jest, że nasze torby wielokrotnego użytku produkowane są zgodnie z racjonalnym wykorzystaniem zasobów, dla przykładu ze zużytych butelek PET. Mogą one być użyte nawet do 200 razy. Aby wyprodukować jedną taką torbę, potrzeba 20 pustych 1,5 litrowych butelek PET – dodaje Agata Biernacka.

Z kolei Carrefour Polska nie posiada żadnego sklepu w Wałbrzychu, więc uchwała tamtejszej rady nie dotyczy sieci sklepów bezpośrednio. Jednak jak zapewnia biuro prasowe, firma Carrefour przyjmuje wszelkie podobne inicjatywy z dużą przychylnością, ponieważ troska o planetę i ograniczenie zmian klimatu są celem jej długoterminowej strategii zrównoważonego rozwoju i wymagają nie tylko działań ze strony przedsiębiorców, ale także administracji oraz obywateli, którzy zmieniając swoje codzienne nawyki wywierają presję na rządzących.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.