02.03.2017/14:00

PAIH na Kongresie Mięsnym 2017: Szansą dla eksporterów mięsa jest Afryka

Dynamika polskiego eksportu rośnie. Rok 2015 był przełomowy, mieliśmy bowiem do czynienia z nadwyżką w handlu z zagranicą. W 2016 roku dynamika również była wysoka. Wartość eksportu mięsa wyniosła wtedy 4 mld euro. Już dwie trzecie firm ma doświadczenia eksportowe, głównie z krajami UE, ale także z Azją czy krajami Afryki –  mówił Bartłomiej Lewandowski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (do niedawna PAIiIZ).

Jak podkreślał prelegent, 90 proc. firm jest zainteresowanych eksportem, dlatego rząd zdecydował o stworzeniu nowej struktury wsparcia eksportu – Polskiego Funduszu Rozwoju. W skład grupy PFR weszły m.in. BGK i PAIiIZ (czyli obecnie już PAIH). PAIH będzie tworzył biura wsparcia handlu zagranicznego. Planuje otwarcie 69 nowych oddziałów – pierwszych sześć już powstało, w Teheranie i Nairobi, w San Francisco oraz w Azji: w Szanghaju, Singapurze i Ho Chi Minh.

Do połowy br. mają zostać otwarte kolejne przedstawicielstwa w Toronto, Londynie, Mediolanie, Frankfurcie oraz Budapeszcie. – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wytypowało 14 priorytetowych kierunków wymiany handlowej sektora rolno-spożywczego – to m.in. Algieria, Egipt i RPA. Chodzi o działania ukierunkowane na otwieranie i poszerzanie dostępu do tych rynków – podkreślał Bartłomiej Lewandowski.

Ekspert zachęcał, by polskie firmy zainteresowały się eksportem do krajów afrykańskich. Mięso spożywane w Afryce to głównie wołowina, drób i wieprzowina w o wiele mniejszym zakresie. – Na produkty spożywcze Afrykańczycy wydają 45 proc. swojego budżetu domowego, czyli 545 dolarów rocznie. Szybko rośnie spożycie mięsa. Eksport mięsa do Afryki to dla polskich firm duża szansa, ale konkurencja brazylijska i amerykańska na miejscu jest silna. Warto zastanowić się nad przeniesieniem produkcji – zachęcał ekspert Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.