30.06.2020/07:00

Pandemia a pracownicy napływowi

Sezon wiosenno-letni 2020 roku w gospodarce europejskiej i światowej nie przypomina żadnego innego z lat poprzednich. Prognozy ekonomistów z 2019 roku i analizy dokonywane przed styczniem 2020, można wyrzucić do kosza – zdezaktualizowała je pandemia COVID-19.

Co roku w sezonie wiosenno-letnim rozpoczyna się czas prac sezonowych. Dorabiają sobie uczniowie i studenci, na zbiory owoców i warzyw przyjeżdżają obcokrajowcy… W tym roku jednak ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa zaburzyły wszelkie plany – zarówno pracodawców, jak i pracowników sezonowych. Eksperci ds. wsparcia sprzedaży z firmy ASM Sales Force Agency przyjrzeli się sytuacji i prognozom na nadchodzące tygodnie:

Rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze

Zamknięcie granic, obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających oraz obawa o własne zdrowie, spowodowały znaczące zaburzenie naturalnego przepływu pracowników sezonowych w krajach Unii Europejskiej. Polski Instytut Ekonomiczny ostrzega, iż do pracy w sezonie wiosenno-letnim w sadach, na polach i w przetwórstwie rolno-spożywczym może zabraknąć od 40 do 50 proc. siły roboczej.

To bardzo poważny problem, który odczują wszyscy – nie zebrane na czas owoce i warzywa zgniją na polach i uprawach, a skutkiem będzie znaczna podwyżka cen produktów spożywczych, zmniejszenie produkcji w kolejnych latach i trudna sytuacja materialna rolników oraz sadowników. Rolnicy i plantatorzy z Hiszpanii, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Polski już teraz z niepokojem szacują straty spowodowane brakiem rąk do pracy.

- „Cudzoziemcy z krajów Europy Wschodniej i Azji stanowili dotychczas podstawę sezonowych sił roboczych w sektorze przygotowania zbiorów. Szacuje się, że zagraniczni pracownicy wypracowali w Polsce w latach 2014-2018 wkład do PKB na poziomie 11 proc. Natomiast według danych za kwiecień 2020 zatrudniliśmy o 60 proc. mniej pracowników z zagranicy w stosunku do ubiegłego roku.” – komentuje Piotr Modliński, szef działu outsourcingu personalnego w ASM SFA.

Komisja Europejska wprowadziła zalecenia dla państw członkowskich, by pracowników sezonowych przybywających do pracy z zagranicy traktować jak personel o najwyższym znaczeniu strategicznym. KE wskazała na konieczność wprowadzenia ułatwień w podróżowaniu, w ochronie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz w uproszczeniu procedur pozwalających na podjęcie pracy w danym kraju członkowskim. W odpowiedzi na apel KE, rządy Niemiec i Wielkiej Brytanii zarządziły organizację specjalnych lotów czarterowych, dedykowanych wyłącznie sprowadzeniu do pracy pracowników sezonowych z krajów Europy Wschodniej.

Polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym również wprowadziło zalecenia ułatwiające przyjazd i podjęcie pracy przez zagranicznych pracowników sezonowych u polskich pracodawców. Na polach, w sadach i w przy zbiorach owoców i warzyw w Polsce co roku pracuje kilkaset tysięcy obcokrajowców. Największe zapotrzebowanie na siłę roboczą jest przy zbiorach owoców miękkich.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.