10.03.2020/19:47

Paragono-faktury budzą niepokój sprzedawców

Z nowym rokiem zmianie uległy przepisy dotyczące wystawiania niektórych paragonów. Detaliści przyjęli je z mieszanymi uczuciami. Wyjaśniamy dlaczego.

Ministerstwo Finansów zdecydowało, że jeśli klient zrobi zakupy za mniej niż 450 zł, może poprosić o umieszczenie na paragonie numeru NIP. Taki paragon staje się wówczas fakturą uproszczoną. Przedsiębiorca może ją zewidencjonować – odliczyć koszty i podatek VAT. Zdarzały się jednak przypadki, w których przedsiębiorcy do sklepu wracali i prosili, żeby paragon wymienić im na tradycyjną fakturę. Kasjerzy zaczęli sobie zadawać pytanie: czy taka operacja jest możliwa?

Resort finansów najpierw stwierdził, że „nie ma konieczności” wymiany takiej paragonowej faktury na tradycyjną. Jednak dopytywany przez dziennikarzy oświadczył, że „brak jest uzasadnienia na dodatkowe potwierdzanie zakupu zwykłą fakturą”.

Wystawienie faktury i jej wydanie może się jednak wiązać z koniecznością zapłaty podwójnego podatku VAT. Sprzedawcy obawiają się, że fiskus sięgnie po przepisy, który jasno wskazują, że kto wystawia fakturę z wykazaną kwotą podatku, jest zobowiązany VAT odprowadzić – bez względu na to, czy wcześniej wystawiał już paragon. Nie wiadomo też, jak „paragono-faktury” korygować, kiedy ktoś np. zwróci towar.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Mmm 23.03.2020

    Fakturowanie najprościej mieć w tym samym banku co konto. Wtedy jest za darmo tak jak w jednym banku na m :)

  • Grzegorz W. 11.03.2020

    I słusznie, bo jeszcze bajzel z tym będzie że hoho. Sam wiem, bo mam działalność i widzę co się dzieje. o ile sprzedaję przez internet i wiele problemów handlowca mnie omija, np dzięki temu, że mam np oprogramowanie do fakturowania bizin.pl które naprawdę świetnie ogarnia temat - o tyle na tym wszyscy stracimy, poza państwem rzecz jasna.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.