23.09.2016/13:38

Parlament Europejski zajmie się marnowaniem żywności przez detalistów

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego będzie omawiać propozycję, zgodnie z którą supermarkety, restauracje i stołówki zostałyby zobligowane do przekazywania żywności z uszkodzonym opakowaniem lub z krótkim terminem przydatności do spożycia do banków żywności i innych organizacji charytatywnych.

Plany dotyczące zmiany przepisów związanych z marnowaniem żywności zawarte zostały w poprawkach do raportu o odpadach przygotowanego przez włoskiego socjalistę Simona Bonafé na potrzeby Komisji. Grupa niezrzeszonych fińskich posłów chce wprowadzić obowiązek „dystrybucji” żywności, który zapobiegnie jej wyrzucaniu przez supermarkety i punkty gastronomiczne.

Rzecz w tym, że parlamentarzyści są podzieleni w kwestii kwalifikowania niesprzedanego jedzenia wykorzystywanego do produkcji paszy dla zwierząt lub biogazu jako odpadów. Nie wypracowano też wspólnego stanowiska dotyczącego tego, czym jest „marnotrawienie żywności”. Temat będzie omawiany na posiedzeniu ENVI 29 września.

Warto przypomnieć, że w Polsce senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej stworzyła projekt ustawy, zgodnie z którym każdy sklep oraz hurtownia mające powierzchnię powyżej 250 mkw. i w których przynajmniej 50 proc. przychodu generowane jest przez sprzedaż produktów spożywczych, będą musiał zawierać umowy z organizacjami pożytku publicznego. Mają one dotyczyć nieodpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne, a w grę wchodzą artykuły zdejmowane z półek ze względu na wady handlowe, estetyczne czy zbliżający się upływ daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia. Za niepodpisanie umowy grozić będzie kara w wysokości 5000 zł. Szczegóły w materiale Koniec z marnowaniem żywności? Ustawa nałoży nowe obowiązki na detalistów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.