03.12.2020/08:11

Parlament UE wydał opinię o hodowli klatkowej

Hodowla zwierząt oparta wyłącznie na systemach bezklatkowych jest jak najbardziej możliwa, stwierdza nowy raport ekspertów Parlamentu Europejskiego. By osiągnąć bezklatkową Europę, eksperci zalecili przyjęcie odpowiednich strategii finansowych i planów działania w krótszej perspektywie czasowej i zmian legislacyjnych w dłuższej.

Raport powstał w odpowiedzi na postulaty zawarte w Inicjatywie Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”. Autorzy Inicjatywy, czyli fundacja Compassion in World Farming razem ze swoim polskim oddziałem Compassion Polska, domagają się wprowadzenia unijnego zakazu hodowli klatkowej. Inicjatywę poparło 1 400 000 obywateli i obywatelek UE.

30 października br. przedstawiciele tego ambitnego projektu, w tym Małgorzata Szadkowska z Compassion Polska, spotkali się z Komisją Europejską. Raport jest kolejnym etapem działań wynikających z procedur obowiązujących przy zakończonej sukcesem inicjatywie obywatelskiej.

Eksperci Parlamentu Europejskiego stwierdzili, że inna hodowla zwierząt, tj. w systemach alternatywnych, ma pozytywny wpływ na zachowanie, psychikę i dobrostan zwierząt, zwłaszcza w odniesieniu do kur i świń. Raport Parlamentu UE zaznaczył także, że przejście na inne sposoby hodowli nie wpłynie negatywnie na zrównoważony rozwój w kontekście ekologicznym.

„Przyjęcie ustawodawstwa na szczeblu UE (tj. europejskiego zakazu hodowli zwierząt w klatkach) wydaje się najbardziej obiecującym sposobem na osiągnięcie 100% zmiany w kierunku bezklatkowej hodowli w perspektywie długoterminowej” – podkreśla raport.

Opinia Parlamentu Europejskiego potwierdziła wnioski, które już w 2018 roku zaprezentowała publicznie fundacja Compassion Polska w swoim opracowaniu „Koniec Epoki Klatkowej”. Fundacja przeprowadziła w Polsce szereg śledztw ukazujących problemy związane z hodowlą klatkową kur, świń, królików i cieląt.

W Unii Europejskiej hoduje się rocznie ponad 340 milionów zwierząt w klatkach. W Polsce ponad 41 milionów (głównie kury, króliki hodowane na mięso, świnie w kojcach porodowych i indywidualnych, cielęta w kojcach indywidualnych).

– Eksperci Parlamentu Europejskiego właśnie potwierdzili, że postulaty apelu europejskich obywateli i obywatelek o zakończenie hodowli klatkowej są możliwe do zrealizowania. Liczba naukowych dowodów, które zostały zebrane przez ostatnie dekady, nie pozostawia cienia wątpliwości, że klatka nigdy nie będzie odpowiednim sposobem hodowli żadnego zwierzęcia. W różnych krajach Europy rolnicy już teraz przechodzą na inne sposoby hodowli zwierząt, a w ciągu tego roku aż trzech naszych sąsiadów przyjęło takie zakazy w swoich krajach. Niezbędne jest odejście od hodowli przemysłowej i stosowania klatek w hodowli i jak widać, jest to tylko kwestią czasu. Mam nadzieję, że Polska podąży tym torem i pokaże, że jest krajem, który dba o zwierzęta, środowisko i zdrowie obywateli – komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska, członkini Komitetu Obywatelskiego inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”.

 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • PrzeciwZabijaniu 03.12.2020

    😫

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także