24.08.2020/13:40

Pętla z plastiku, roznosiciele mleka i syfon do wody sodowej [FELIETON]

Jak donoszą z entuzjazmem portale poświęcone ochronie środowiska – np. edie.net – globalne sieci handlowe i koncerny FMCG zaczynają wdrażać system Loop – rozwiązanie, które może w znacznym stopniu zmniejszyć ilość plastikowych odpadów, pochodzących z jednorazowych opakowań żywności i innych produktów szybkozbywalnych. Ekolodzy są zachwyceni i pewnie mają rację. Zauważmy jednak, że to co prawda ważny przełom w myśleniu wielkiego biznesu, ale pod względem technologicznym ta „epokowa innowacja” w istocie rzeczy nie jest ani rewelacją, ani rewolucją. To w istocie powrót do praktyk oczywistych dla naszych rodziców i dziadków. Niektóre z tych praktyk są już dziś słabo pamiętane. Przypomnijmy dwa mniej oczywiste przykłady – roznosicieli mleka i syfony do wody sodowej.

Marki zaangażowane w projekt Loop budzą respekt – po stronie producentów Unilever, Danone, Colgate Palmolive, Procter & Gamble, Kraft Heinz. Po stronie detalistów francuski Carrefour, brytyjskie Tesco, Asda, Waitrose i Sainsbury, amerykański Kroger, Loblaws w Kanadzie, Woolworths w Australii, Aeon w Japonii – to przykłady sieci, które testują rozwiązanie Loop, rozpoczynają jego wdrażanie lub mają takie plany.

Sam pomysł jest tak banalny, tak oczywisty, że aż wstyd pisać – a jednak trzeba było wieloletniej presji konsumentów i radykalnej zmiany w podejściu do biznesu, by wielcy gracze zdecydowali się… zastępować jednorazowe opakowania plastikowe takimi, które można ponownie napełniać.Trzeba też było optymizmu i szczypty arogancji małego amerykańskiego Startup-u – firmy TerraCycle – by opracować system logistyki Loop, ułatwiający dystrybucję takich produktów, a potem zaproponować ten system tuzom światowego biznesu.

Jego działanie jest proste. Producenci dóbr konsumpcyjnych oferują za pośrednictwem swoich lokalnych partnerów detalicznych produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku oraz – odpowiednio tańsze – porcje uzupełniające. Właścicielami opakowań pozostają firmy produkujące dany wyrób, niejako wypożyczając je konsumentom. Firma TerraCycle wraz ze swoimi partnerami – firmami logistycznymi i producentami opakowań – „ogarnia” zbieranie, mycie, ponowne napełnianie i w końcu recykling opakowań. Kluczowy jest fakt, że TerraCycle oferuje własne opakowania, łatwo poddające się recyklingowi, zunifikowane pod względem materiałowym, a jednocześnie dostosowane do wymogów poszczególnych branż – spożywczej, kosmetycznej, chemii domowej itd.

Taka organizacja systemu zdejmuje z barków producentów CPG i detalistów ciężar logistyki opakowań, dzięki czemu mogą skupić się na swoim głównym biznesie. Co ważne, system jest spójny dla wielu branż, a przez to efektywny od strony ekologicznej. Pośrednikami w tym systemie mogą zaś być mniejsze firmy, działające w skali lokalnej czy regionalnej, dzięki czemu łańcuch dostaw jest łatwo skalowalny i elastyczny.

Początkowo system Loop funkcjonował tylko w kanale online, obecnie zainteresowały się nim sieci stacjonarne. Tuzy globalnego detalu zaczynają organizować na terenie swoich placówek specjalnie wydzielone strefy, w których można będzie kupować produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku i oddawać puste pojemniki. Wykorzystanie opakowań wielorazowych może się upowszechnić na wielką skalę. I na tym w zasadzie polega cała ta „przełomowa innowacja”.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Olek 25.08.2020

    A jeszcze przed syfonami z aluimium, głównie NRDowskimi, były szklane syfony, które się wymieniało w sklepie. Wspomnienia powracają :)

  • rocznik 1989 25.08.2020

    Świetny felieton! Jestem z rocznika '89 i pamiętam wspomniane mleko w szklanych butelkach. Pamiętam również jak nagle pojawiło się mleko w woreczkach, a równolegle z nim napoje dla dzieci w woreczkach (wcześniej sprzedawane w szklanych butelkach).

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także