09.12.2016/14:17

Pięć sieci handlowych kontroluje niemal połowę rynku detalicznego w Polsce

Sieci Biedronka, Tesco, Kaufland, Lidl oraz Carrefour posiadają łącznie aż 46 proc. udziałów w polskim rynku handlu detalicznego. To wynik wysoki, ale wciąż poniżej średniej dla krajów rozwiniętych. Przykładowo, w Niemczech pięciu największych detalistów posiada łącznie udziały rynkowe rzędu 70 proc., a we Francji i Wielkiej Brytanii po 60 proc. - wynika z danych Euromonitor International.

W ciągu ostatnich pięciu lat udział 10 największych sieci handlowych w Polsce w rynku FMCG zwiększył się o 16 punktów procentowych do poziomu 58 proc. Jak podkreślają analitycy Domu Maklerskiego PKO BP, ten wzrost napędzany był głównie zwiększaniem przychodów przez Biedronkę. Udział samej sieci należącej do Jeronimo Martins w tej strukturze zwiększył się o 8 pp. do 19 proc.

Segmenty o najwyższej koncentracji na rynku FMCG to dyskonty i hipermarkety, chociaż koncentracja rośnie również w segmencie convenience.

Carrefour Express jest najszybciej rosnącą siecią pod względem sprzedaży, ze średniorocznym wzrostem wynoszącym 63 proc. oraz najszybciej rosnącą siecią pod względem liczby sklepów (+58 proc.). Drugie i trzecie miejsce pod względem wzrostu sprzedaży zajęła sieć Dino i Spar, rosnąc odpowiednio na poziomie 30 proc. i 20 proc., a pod względem najszybciej rosnącej liczby sklepów sieci Dino i Top Market z prawie dwukrotnie wolniejszym tempem wzrostu od lidera (25-30 proc.). Natomiast Biedronka, Lidl i ABC były najszybciej rozwijającymi się sieciami, które w 2010 odnotowały wartość sprzedaży powyżej 5 mld PLN.

- Oczekujemy, że w najbliższych 3 latach koncentracja będzie najszybciej wzrastać w segmencie convenience, supermarketów proximity i dużych supermarketów, ze względu na większą liczbę sieci w tych segmentach oraz lepsze dopasowanie się do zmieniających się trendów rynkowych. Największym beneficjentem mogą być takie sieci jak Żabka, Dino oraz Carrefour Express - przewidują analitycy DM PKO BP.

W Polsce obecne są niemal wszystkie największe sieci działające w Europie. Największa europejska sieć Schwarz Beteiligungs działa w Polsce w segmencie super-hipermarketów pod marką Kaufland, a w segmencie dyskontów pod marką Lidl. Pomimo globalnych problemów finansowych wciąż silne jest Tesco, którego udział od 5 lat jest na stabilnym poziomie 6% w całym rynku FMCG. Ponadto francuska sieć Carrefour dzięki swojej koncepcji multiformatowości, zaczyna odzyskiwać dawny blask w perspektywicznych nowoczesnych formatach.

Poprawa wyników 5 największych sieci detalicznych w Polsce jaka ma miejsce od 2005 r. przekłada się na wzrost rentowności sektora jako całości, chociaż wiele średnich i małych sieci handlowych raportuje z roku na rok gorsze wyniki, co w połączeniu z nasyceniem rynku (oczekiwane osłabienie tempa wzrostu organicznego) powinno skutkować zwiększeniem procesów akwizycyjnych.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Giorgio 12.12.2016

  Ciekawe czy wszyscy co uwarzsja ze jest za dużo handlu zagranicznego sa gotowi płacić 2. Razy więcej w polskich sklepach...

  A największej europejska siecią jest Carrefour

 • Hotmen 10.12.2016

  to ja mam sie cieszyć czy płakać .Tak pisza w arytule jak bym miał płakac ,że jeszcze 100 % z...........k..........nas karmia g.........

 • beengood_bee 09.12.2016

  Jeronimo, Tesco, Schwartz, C4 czyli: Portugale, Angole, Niemiaszki i Francuzy biorą połowę handlu w Polsce i wyprowadzają zyski do siebie traktując Polskę jak kolonię do dojenia. Pora zacząć repolonizować handel.
  Z okazji Brexitu pierwsze można pogonić Tesco - to nawet im na rękę - przecież narzekają, że dokładają do biznesu w Polsce, tylko jakoś wyjść sami nie chcą.
  Jeronimo, ma z Polski 80%+ swoich globalnych zysków i mnóstwo nieruchomości kupionych za grosze. No, po prostu upaśli się tu niesłychanie. A może mają nawet więcej?
  Schwartz dostał preferencyjny kredyt $900m z Banku Światowego żeby zacofanym ludziom z Europy Centralnej proponować swoje niemieckie produkty dotowane. No to jak polscy przedsiębiorcy mają konkurować ?

  Pora pogonić tę bandę czworga.

  Dziękuję za uwagę.

 • wypad 09.12.2016

  Musimy coś z tym zrobić liczę że PIS ich wywali z Polski tych wszystkich Faszystów okradających nas dookoła na moim osiedlu czuję się jakbym mieszkał u szwabów a nie w Polsce.targedia do czego dopuscili.

 • kleopas 09.12.2016

  A ciekawe ile płacą podatków w Polsce

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.