30.12.2016/14:04

Pięć szokujących prognoz dla handlu na 2017 r.

W kończącym się 2016 r. w branży handlowej wydarzyło się tak wiele, że wydaje się, iż jej przedstawicieli nie da się już niczym zaskoczyć. W redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl pokusiliśmy się jednak o przygotowanie szokujących prognoz na 2017 r. Kto wie, może któreś z nich się sprawdzą, a wtedy będziemy mogli z dumą oświadczyć: "a nie mówiliśmy?".

Idea tzw. szokujących prognoz nie jest niczym nowym. Bodaj najsłynniejsze tego typu zestawienia przygotowywane są co roku przez Saxo Bank, ale pomysł ten podchwyciło także wielu ekspertów, analityków i dziennikarzy. Chodzi o wskazanie zdarzeń mało prawdopodobnych, wręcz niewyobrażalnych, które jednak - przy sprzyjających okolicznościach - mogą się czasem ziścić i mieć istotne konsekwencje dla rynku.

Oto nasze szokujące prognozy na rok 2017:

1. Adam Abramowicz ministrem handlu w rządzie PiS

Powstania Ministerstwa Handlu od wielu lat domagają się niektóre grupy ze środowiska polskich handlowców, takie jak choćby Kongregacja Przemysłowo-Handlowa. Przypomnijmy, w powojennej Polsce przez wiele lat istniały oddzielne resorty odpowiedzialne za ten obszar. Warto wspomnieć choćby Ministerstwo Aprowizacji i Handlu (1944-1947), Ministerstwo Handlu Wewnętrznego (1949-1972), czy Ministerstwo Przemysłu i Handlu (1991-1997). Obecnie część kompetencji dawnych ministerstw skupiona jest w Departamencie Handlu i Usług wchodzącym w skład Ministerstwa Rozwoju. Polscy handlowcy często podnoszą jednak, że za obszar ich działalności w zasadzie nikt nie odpowiada i nawet nie wiedzą, do kogo mają się zwracać ze swoimi problemami.

Rozwiązaniem tego problemu może być powołanie do życia nowego ministerstwa. Po tym, jak pod koniec września wicepremier Mateusz Morawiecki został "superministrem", skupiając w swoich rękach nadzór już nie tylko nad Ministerstwem Rozwoju (jeszcze do 2015 r. Ministerstwem Gospodarki), ale i Ministerstwem Finansów, podlega mu w sumie ok. 64 tys. osób, w tym 14 wiceministrów, oraz 75 departamentów i biur. Nie jest łatwo zarządzać takim imperium, a zatem Morawiecki może pokusić się o scedowanie części obowiązków komuś innemu.

Kogo zatem wicepremier mógłby widzieć na stanowisku ministra handlu? Oczywiście, że posła PiS Adama Abramowicza, z którym łączą go dobre relacje. Abramowicza w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w trakcie licznych konsultacji podatku handlowego w Sejmie, zdążył już osobiście poznać (lub przynajmniej miał ku temu okazję) chyba każdy ważny przedstawiciel branży handlowej w Polsce. Pamiętajmy także, że Abramowicz w przeszłości był prezesem białopodlaskiej sieci Nasze Sklepy (swoje udziały sprzedał w 2008 r. Grupie Eurocash). Idealny kandydat na ministra handlu w rządzie PiS, prawda?

2. (Re)polonizacja handlu

Rząd PiS w 2015 i 2016 r. repolonizował sektor bankowy (Pekao, Alior Bank), w międzyczasie zapowiedział też chęć repolonizowania mediów. W roku 2017 doczekać możemy się początku repolonizacji - czy raczej polonizacji - sektora handlowego. Lepszej okazji do próby polonizowania sektora, niż obecnie, polski rząd raczej prędko mieć nie będzie. Na sprzedaż wystawiona jest kontrolowana przez fundusz Mid Europa Partners spółka Żabka Polska (sieci Żabka i Freshmarket). W mediach już pojawiły się spekulacje, że Żabkę mogłyby połknąć na spółkę państwowe koncerny Orlen i Lotos, które szukają przecież sposobu na unowocześnienie swoich sklepów przystacyjnych. W dopięciu takiej transakcji pomóc mógłby Polski Fundusz Rozwoju, a także kredyt od państwowego PKO BP.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • papa 03.01.2017

  Polski i Handlu już nie ma po co się pocicie heheheh niestety przegraliśmy.

 • Teodor 02.01.2017

  Kolejne prognozy:
  9. Każdy towar w sklepie będzie musiał być wyświęcony przez kapłana przed dostawą na półki sklepowe. Sprzedaż bez wyświęcenia będzie skutkowała koniecznością udziału na 4 mszach u Rydzyka w Toruniu
  10. Zakup narzędzi typu nóż, piła, siekiera i inne ze specjalnej listy będzie musiał podlegać rejestracji.
  11. Wejdą kolejne podatki - od wielkości koszyka sklepowego, od ilości jednostek towarów w sklepach, itp - dobra zmiana coś dobrego wymyśli.

 • Spaślak 02.01.2017

  8. Zakaz handlu w niedzielę zostanie wprowadzony, dodatkowo sklepy będą zamknięte w jedną sobotę na miesiąc.

 • Marco 02.01.2017

  Nie zdziwię się jak się któraś sprawdzi

 • Zdzisiek 02.01.2017

  Może zacznę od tego ,że powinno się pisać WYDARZYĆ a nie WYDAŻYĆ :)))))

 • Karol 02.01.2017

  Świetna zabawa, ale warto zadbać o minimum odniesienia do rzeczywistości - ad.4 Allegro nie wejdzie w sklepy stacjonarne bo, w przeciwieństwie do Amazona który zarządza własnymi magazynami i logistyką, Allegro nie ma w ogóle kompetencji w tym zakresie i będzie ciężko nawet nabyć te kompetencje na rynku.

  Za to przewiduję, i to na całkiem poważnie, że to Eurocash, Selgros, Makro ale również dystrybutorzy typu Iglotex, Nordis zwrócą oczy na e-commerce jako kanał komunikacji i interakcji z kupującym co doprowadzi już w 2017 roku do dalszych zamknięć hal ale jednocześnie większej dbałości o kupującego i jego doświadczenia związane z zakupami hurtowymi. Przy transparentnej cenie dla wystandaryzowanych produktów jedynie dodatkowa jakość dla kupującego, w tym jego całościowe doświadczenie z procesu zakupowego, będzie miało znaczenie w tym i kolejnych latach.

 • Platforma 31.12.2016

  7. To proste! W 2017 r. Polski Rząd powoła Polską Elektroniczną Platformę Sprzedaży Żywności, czyli największy patriotyczny sklep internetowy, w którym sprzedawane będą wyłącznie produkty ze znakiem "Produkt Polski"! Powodzenia!

 • beengood_bee 30.12.2016

  6. Najbardziej szokująca: Rząd wprowadzi podatek od zagranicznych sieci handlowych, który nie zostanie zakwestionowany przez Komisję Europejską.

  Dosiego roku!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.