07.10.2020/11:44

Piekarnia Gala buduje nowy zakład produkcyjny

Piekarnia Gala jest rodzinną firmą działającą od 1950 roku w Bobowej, miejscowości położonej na pograniczu Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego i Pogórza Ciężkowickiego. Zaopatruje w pieczywo sklepy z woj. małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego i lubelskiego. Przedsiębiorstwo prężnie się rozwija. Pod Tarnowem buduje właśnie duży, nowoczesny zakład o powierzchni użytkowej około 15 tys. mkw. 

Wieloletnie doświadczenie właścicieli i pracowników Gali, troska o zachowanie jak najwyższej jakości wytwarzanych produktów oraz partnerskie podejście do kontrahentów przełożyły się na zaufanie konsumentów i uznanie ze strony partnerów biznesowych. 

Piekarnia wykorzystuje w procesie produkcyjnym wyłącznie atestowane surowce. Mimo nowoczesnej infrastruktury, stosowane są tu tradycyjne receptury, naturalne zakwasy, a w przypadku znacznej części produktów – również mąka z pełnego przemiału i ziarna różnych roślin. Dzięki temu pieczywo żytnie i razowe z Gali doceniają nawet ci klienci, którzy 
pamiętają jeszcze smak „prawdziwego polskiego chleba”.

Dużą popularnością cieszą się bułki i drożdżówki do wypieku wytwarzane z ciasta chłodzonego, a nie z mrożonego. Garuje się je w sklepach i tam wypieka, dzięki czemu klienci mogą codziennie kupić ultraświeże, ciepłe, zdrowe i pachnące bułki czy drożdżówki. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów Piekarnia Gala wyspecjalizowała się również w produkcji chlebów funkcjonalnych (uzupełniających zdrową dietę), takich jak Polny z ostropestem, Witalny oraz Z cebulą i papryką. W 2018 roku Chleb swojski, wypiekany według tradycyjnej receptury, na rozczynie bez polepszaczy i dodatków, wyłącznie z czterech składników – mąki, wody, soli i drożdży – otrzymał certyfikat i został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Oprócz wypieku chleba piekarnia rozwija również ofertę produktów cukierniczych. Znana jest m.in. z ciastek Grzebyków i ciasteczek Tyci Tyci, produkowanych z ciasta półkruchego z dodatkiem owocowych nadzień. 
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także