16.06.2020/18:57

Pieniądze wpłacone na kartę podarunkową nie mogą przepaść – sąd

Ograniczenie ważności środków wpłaconych na kartę podarunkową to klauzula niedozwolona. Tak orzekł Sąd Rejonowy w Słupsku. Interes konsumenta, zdaniem sądu pierwszej instancji, nie może być w ten sposób zagrożony – relacjonuje portal Dziennik Gazeta Prawna.

Sędziowie uznali, że zapisy regulaminowe, ograniczające czasowo ważność środków wpłaconych na kartę podarunkową to klauzula niedozwolona, niezgodna z dobrym obyczajem i pomijająca interes konsumenta. Postępowanie odbyło się z powództwa jednego z klientów sieci Empik. Sąd – jeśli orzeczenie się uprawomocni – być może rozwiąże problem braku przepisów, które pozwalałyby konsumentom zachować nabyte dzięki wpłacie pieniędzy prawa.

Słupski sąd uznał, że postanowienia regulaminu emisji kart podarunkowych, ograniczające termin korzystania ze środków wpłaconych przez konsumenta w jej ramach, nie są wiążące dla konsumenta. Zdaniem rozmówców DGP wyrok ten może zapoczątkować nową linię orzecznictwa i spowodować lawinę skarg, w tym także dotyczących kart prepaid, wydawanych przez operatorów telefonii komórkowej. W tej kwestii postępowanie prowadzi obecnie UOKiK.

Pozew przeciw sieci Empik złożył klient, który nie wykorzystał i nie przekazał osobie obdarowanej karty podarunkowej w terminie określonym w regulaminie. Chciał przedłużyć jej ważność lub odzyskać wpłacone środki, jednak sieć odmówiła, argumentując, że karta podarunkowa nie jest w rozumieniu polskiego prawa środkiem płatniczym. Konsument argumentował, że zapis regulaminowy, ograniczający ważność karty podarunkowej, jest tzw. klauzulą abuzywną. Sąd podzielił jego zdanie.

Czytaj więcej na stronie dziennik.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.