17.08.2020/08:20

Pierwsza recesja od 30 lat! Ministerstwo Rozwoju mimo wszystko zadowolone

Wg szybkiego szacunku GUS, PKB niewyrównany sezonowo spadł w II kwartale br. o 8,2 proc. w ujęciu rocznym. Taki wyniki jest lepszy od oczekiwań MR i konsensusu rynkowego, który kształtował się na poziomie -8,6 proc. Natomiast w porównaniu z poprzednim kwartałem, II kwartał br. przyniósł realny spadek PKB o 8,9 proc. Prezentowane wartości mają charakter wstępny i mogą podlegać rewizji – ostateczne i szczegółowe dane zostaną przedstawione 31 sierpnia.

Jak komentuje Ministerstwo Rozwoju, osiągnięte wyniki należy uznać za stosunkowo korzystne w trudnym okresie kryzysu wywołanego pandemią. „Świadczą one o stabilnych podstawach polskiej gospodarki i jej odporności na zaburzenia, w tym te o charakterze zewnętrznym. Nie bez wpływu pozostaje także wsparcie rządowe dla przedsiębiorstw i pracowników, dzięki któremu udało się podtrzymać potencjał polskiej gospodarki. Wyniki polskiego PKB wraz z miesięcznymi danymi pokazującymi znaczące wyhamowanie spadków produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a także znaczną poprawę nastrojów (m.in. PMI dla przemysłu) pozwalają z optymizmem oczekiwać dalszej poprawy naszej sytuacji gospodarczej.” – czytamy w komentarzu.

W porównaniu do pozostałych gospodarek UE Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce pod względem dynamiki PKB. W II kw. 2020 r., według danych Eurostat, spadek polskiego PKB w ujęciu rocznym wyniósł 7,9 proc. (wyrównany sezonowo) i był to trzeci najlepszy wynik wśród państw UE, dla których dostępne są dane, po Litwie (-3,7 proc.) oraz Finlandii (-5,2 proc.). Wynik polskiej gospodarki jest znacznie lepszy niż całej UE (-14,1 proc.) oraz strefy euro (-15 proc.).

Głębokimi spadkami PKB (r/r) zostały dotknięte największe gospodarki unijne. W Niemczech spadł on o 11,7 proc., we Włoszech o 17,3 proc., we Francji o 19 proc., zaś w Hiszpanii o 22,1 proc. Wyraźnie słabsze wyniki odnotowały także pozostałe państwa V4 – na Słowacji PKB obniżył się o 12,1 proc., w Czechach o 10,7 proc., a na Węgrzech o 13,5 proc.

Z kolei w porównaniu do I kwartału br. PKB w strefie euro obniżył się o 12,1 proc., a w całej UE o 11,7 proc. W Polsce spadek ten wyniósł wg Eurostat 8,9 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także