29.01.2021/10:38

Pierwsza recesja od trzech dekad. Handel w dół o 4 procent

Według szacunkowych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego PKB Polski zmniejszyło się w zeszłym roku o 2,8 proc. w porównaniu do wzrostu o 4,5 proc. w 2019 rokiem. Wartość dodana w handlu zmniejszyła się o 4 proc. Polska gospodarka cofnęła się w rozwoju po raz pierwszy od 1991 roku.

Jak podaje GUS wartość dodana brutto w kategorii  handel i naprawy w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. zmniejszyła się o 4,0 proc., wobec wzrostu o 5,4 proc. w 2019 r. Lepiej radził sobie przemysł, w którym wartość dodana zmniejszyła się o 0,2 proc. wobec zeszłorocznego wzrostu o 4,3 proc.

GUS poinformował także, iż w 2020 r. popyt krajowy zmniejszył się realnie o 3,7 proc.  w porównaniu z 2019 r., w którym zanotowano wzrost o 3,5 proc.

Z kolei spożycie ogółem w 2020 r. spadło realnie o 1,5 proc., a w przypadku gospodarstw domowych o 3,0 proc. (w 2019 r. wzrost odpowiednio o 4,4% oraz o 4,0%).

„Spodziewamy się niewielkich zmian w I kwartale. Prognozujemy, że PKB dalej będzie niższe o 2 proc. r/r, a dynamika wydatków konsumpcyjnych będzie zbliżona do poprzedniego kwartału. Szacujemy, że styczeń przyniesie 8 proc. spadek sprzedaży detalicznej, ujemne wyniki dalej będą widoczne także w lutym pomimo ponownego otwarcia galerii handlowych. Najprawdopodobniej nieco mniejsze będzie natomiast osłabienie inwestycji – prognozujemy spadek 6 proc.r/r. Poprawa dalej widoczna będzie głównie w przypadku projektów infrastrukturalnych. Polską gospodarkę wspierać będzie eksport netto – przemysł powinien dalej osiągać wysokie stopy wzrostu, nawet pomimo niesprzyjających efektów kalendarzowych.  Kolejne kwartały przyniosą powrót do tendencji wzrostowej – prognozujemy, że Polska gospodarka zakończy rok 2021 wzrostem o 4,2 proc.” – napisali w swojej analizie eksperci z Polskiego Instytut Ekonomicznego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.