23.06.2016/10:55

Pierwsze czytanie projektu ustawy o podatku handlowym w Sejmie

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej złożyli w Sejmie wnioski o odrzucenie rządowego projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej ("podatku handlowego") w pierwszym czytaniu. Szanse na to, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości poprą tego typu wniosek, są jednak niemal zerowe.

Prace nad podatkiem handlowym w Sejmie rozpoczęły się w środę 22 czerwca ok. godz. 21.30. Pierwsze czytanie projektu ustawy początkowo stanowiło punkt sporny, czyli mogło zostać przełożone, ale posłowie - zgodnie z przewidywaniami - zdecydowali, że nie będą odwlekać prac nad projektem. Za włączeniem pierwszego czytania do porządku obrad zagłosowało 227 posłów, przeciwnych było 178, a wstrzymało się od głosu 26.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk uzasadniając w Sejmie projekt ustawy mówił o tym, że przygotowane przez jego resort rozwiązania są kompromisowe w porównaniu do projektu z lutego. - Głównym celem projektu jest zwiększenie dochodów podatkowych budżetu państwa, przeznaczonych na finansowanie wydatków budżetowych w ramach programu Rodzina 500+. Jako rząd liczymy także na odwrócenie negatywnego trendu, jakim jest stałe zmniejszanie się liczby małych sklepów, stanowiących niejednokrotnie wyłączne źródło utrzymania polskich rodzin - tłumaczył ponadto Janczyk.

Przedstawiony przez ministra projekt ustawy spotkał się z negatywną oceną klubów opozycyjnych. W trakcie 5-minutowych oświadczeń klubów i koła, proponowana przez rząd legislacja skrytykowana została przez Izabelę Leszczynę (PO), Jerzego Kozłowskiego (Kukiz '15), Paulinę Hennig-Kloskę (.Nowoczesna), Genowefę Tokarską (PSL) i Roberta Winnickiego (niezależny). Jedynie posłanka Prawa i Sprawiedliwości Gabriela Masłowska odniosła się do projektu z aprobatą.

- Może się okazać, że zmarnowaliście czas przedstawicielom branży handlowej - mówiła Izabela Leszczyna, komentując w ten sposób długie prace nad projektem ustawy oraz fakt, że istnieje spore ryzyko, iż proponowane przepisy zakwestionowane zostaną przez Unię Europejską. Jak dodała, "nie ma podatku, który byłby wsparciem dla przedsiębiorców. Wsparciem jest brak podatku". Posłanka Platformy Obywatelskiej stwierdziła także, że podatek handlowy "już został przerzucony na konsumenta", a "GUS wykaże to w najbliższym czasie".

Paulina Hennig-Kloska w Nowoczesnej w trakcie oświadczenia wygłaszanego w imieniu swojego klubu powiedziała, że "dzień uchwalenia tej ustawy będzie czarnym dniem polskiego handlu". Wyraziła także opinię, że nowa w polskim systemie prawnym danina nie obroni małych sklepów osiedlowych w konkurencji z handlowymi gigantami oraz że zaproponowana w projekcie ustawy progresja podatkowa nie spotka się z przychylnością Komisji Europejskiej.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Nicky123 23.06.2016

    Pusto na tej sali. Płacimy podatki a oni nie pracują. A jak pracują, to nad takimi babolami, jak podatek od handlu.

  • ghost 23.06.2016

    Znowu wszystko robią nocą? Czy oni nigdy nie śpią?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.