07.04.2020/11:44

PIH apeluje o tymczasowe odstąpienie od obowiązku wykonywania wstępnych badań lekarskich do pracy

Polska Izba Handlu zwróciła się do Ministerstwa Pracy i Głównego Inspektoratu Pracy z prośbą o tymczasowe odstąpienie od obowiązku wykonywania wstępnych badań lekarskich do pracy w związku z sytuacją jakiej doświadcza polska gospodarką w czasie epidemii koronawirusa.

„Obecnie kluczowym problemem jest zapewnienie społeczeństwu dostępu do pożywienia – aby mogło się tak stać sklepy muszą być obsadzone przez liczbę personelu zapewniającą możliwość ich funkcjonowania” – piszę w komunikacie PIH.

„Niestety teraz obserwujemy duże braki pracowników spowodowane między innymi koniecznością zajmowania się dziećmi w związku z zamknięciem placówek oświatowych czy odbywanymi kwarantannami. Z drugiej strony na rynku w ostatnich dniach pojawiło się bardzo dużo kandydatów – osób zwalnianych z firm, które w związku z epidemią nie mogą prowadzić swojej działalności” – zauważają przedstawiciele Polskiej Izby Handlu.

Dodają jednocześnie, że problemem jest jednak konieczność wykonania wstępnych badań lekarskich. W dobie pandemii koronawirusa i ograniczenia dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, może się to okazać bardzo trudne.

– Dlatego Polska Izba Handlu zwróciła się z apelem do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz  Głównego Inspektoratu Pracy o umożliwienie czasowego wydłużenia ważności wydanych pracownikom orzeczeń lekarskich i czasowe wyłączenie obowiązku przeprowadzania badań wstępnych z zakresu medycyny do czasu odwołania stanu epidemii. Po tym okresie wszystkie te zaległe badania powinny być wykonane – dodaje Maciej Ptaszyński, wiceprezes PiH.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.