04.02.2016/16:41

PIH zapowiada walkę o uratowanie polskiego handlu

Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Finansów nie pomoże polskiemu handlowi, lecz go zniszczy - uważa Polska Izba Handlu.

PIH bardzo negatywnie oceniła "poprawiony" przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem organizacji, projekt ten "w żaden sposób nie odzwierciedla postulatów małych i średnich polskich handlowców". Przedstawiciele PIH twierdzą, że projekt ustawy w obecnym swoim kształcie dyskryminuje polskich przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych.

Jak mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, jeszcze w miniony piątek, po posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego wydawało się, że istnieje nić porozumienia między branżą handlową a rządzącymi. Jednak we wtorek, gdy najnowsza wersja projektu ustawy została udostępniona do wglądu, okazało się, że było to tylko złudzenie.

- Nasze rozczarowanie jako sektora handlu rośnie w postępie geometrycznym. To już nie jest tylko rozczarowanie, tak nie może po prostu być! Ten projekt realnie jest projektem ustawy o zniszczeniu polskiego handlu, ciężko to inaczej nazwać - komentuje Ptaszyński.
Dyrektor generalny PIH oznajmił, iż jest bardzo zaskoczony tym, że Ministerstwo Finansów utrzymało w najnowszej wersji projektu kontrowersyjny zapis wspólnego opodatkowania przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych.

- Nie dyskutujemy z celem fiskalnym podatku, natomiast konstrukcja projektu ustawy jest taka, że podatek wymierzony został w polski handel tradycyjny, który stoi właśnie franczyzą, stoi systemami spółdzielczymi, systemami partnerskimi i grupami zakupowymi - zaznaczył Ptaszyński.

Dyrektor generalny PIH spodziewa się, że jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnej formie, to doprowadzi to do wyniszczenia małych i średnich przedsiębiorstw handlowych. Zaprzepaszczone zostanie 25 lat integracji polskiego handlu.

- Jeżeli właściciele sklepów mają być karani tylko za to, że są we wspólnym systemie, to oni będą wychodzili z tych systemów. A jeżeli będą z nich wychodzili, to stracą wspólne logo, wspólne promocje, wspólną gazetkę. To w rezultacie tylko i wyłącznie osłabi ich pozycję na rynku w walce z hipermarketami i dyskontami. Efekt będzie taki, że małe sklepy poupadają, oczyszczając przedpole dla dyskontów i hipermarketów - prognozuje najgorszy z możliwych scenariuszy Maciej Ptaszyński.

Polska Izba Handlu rozpoczęła w ostatnich dniach dużą akcję wysyłania listów do premier Beaty Szydło oraz do parlamentarzystów z żądaniem zmiany projektu ustawy i ochrony polskiego handlu. Oprócz tego na niektórych sklepach należących do sieci franczyzowych mają się już wkrótce pojawić specjalne billboardy, a w mediach ukażą się nekrologi "ogłaszające śmierć polskiego handlu tradycyjnego".

Oprócz tego Polska Izba Handlu zapowiedziała w czwartek organizację własnych "konsultacji społecznych" nowej ustawy. Ma to być odpowiedź na dotychczasowy brak realnych konsultacji projektu ze stroną rządową. Polska Izba Handlu planuje przeprowadzić własne konsultacje w najbliższy poniedziałek, 8 lutego. Na naradę zaproszony został minister finansów, jak również przedstawiciele wszystkich ministerstw biorących udział w konsultacjach międzyresortowych.

Niezależnie od działań PIH, sieć Lewiatan zapowiedziała na przyszły czwartek (11 lutego) protest handlowców z całej Polski w centrum Warszawy, pod gmachem Sejmu. Ma to być demonstracja "przeciwko działaniom Ministerstwa Finansów".

Czytaj także:
11 lutego demonstracja handlowców przed Sejmem
Podatek handlowy może spowodować katastrofę gospodarki!
Przepisy ustawy o opodatkowaniu handlu sprzeczne z ordynacją podatkową?
WAŻNE: Zobacz nową wersję projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.