23.10.2020/11:18

Cała Polska czerwoną strefą! Nowe ograniczenia w gastronomii, limity klientów w sklepach na razie bez zmian

Od soboty 24 października cała Polska będzie czerwoną strefą - poinformował w piątek w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Rząd wprowadza nowe restrykcje w życiu społecznym i gospodarczym.

Limity klientów w sklepach na razie pozostają bez zmian. W placówkach o powierzchni sali sprzedaży do 100 mkw. limit klientów wyniesie pięciokrotność liczby kas. Z kolei w większych sklepach przebywać będzie mógł maksymalnie jeden klient na każdych 15 mkw. powierzchni.

Restauracje, puby i kawiarnie będą mogły serwować dania jedynie na wynos i w dowozie. Jak zapowiedział premier, to obostrzenie zaplanowane jest na razie na dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia.

Rząd wprowadza także ograniczenia w przemieszczaniu się dla osób w wieku 70 i więcej lat. Przewidziane będą tylko trzy wyjątki, dotyczące: wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego (np. pójście do sklepu), oraz sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego.

Dotychczas brak informacji, czy w sklepach dalej będą obowiązywały godziny dla seniorów, czy może zostaną zlikwidowane po tym, jak protestowała przeciwko nim niemal cała branża handlowa.

Morawiecki zapowiedział też w piątek nowe instrumenty wsparcia dla branż dotkniętych drugą falą pandemii - pomoc ma dotyczyć przedsiębiorców działających w ramach 31 wytypowanych przez rząd działalności (kodów PKD). - Nie zostawimy tych branż samych - powiedział szef rządu, nie zdradzając jednak dodatkowych szczegółów.

Premier zapowiedział, że program wsparcia dla gastronomii i innych branż, których działalność zostaje zakazana lub ograniczona przez rząd, zostanie przedstawiony w najbliższym czasie, "liczonym w godzinach lub dniach".

- O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroki takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania czy głębszy lockdown - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Przed nami krytyczny tydzień - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski. - W tym tygodniu przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii, czy zakres wzrost pandemii się zmieni. (...) Niestety, spełniają się czarne scenariusze. Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, to w przyszłym tygodniu będziemy narażeni na ryzyko testowania 20-25 tys. dziennych zachorowań. Taki scenariusz jest już scenariuszem gorszym od czarnego - dodał minister zdrowia.

W piątek mieliśmy do czynienia z kolejnym rekordem liczby dziennych zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o stwierdzeniu aż 13,6 tys. nowych przypadków zakażeń. Zmarły 153 osoby.

Od początku pandemii koronawirusem zakażonych zostało w Polsce - według oficjalnych statystyk - 228,3 tys. osób, a zmarły 4172 osoby.

 

 

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • nick 23.10.2020

  @free
  Zgadza się , od pięciu lat Polska jest znowu komunistyczna. Pis przywrócił dyktaturę na wzór tej z PRLu. Zresztą kACZYŃSKI, TERLECKI, sASIN, kAMIŃSKI TO LUDZIE Z CZASÓW KOMUNY.

 • dddddd 23.10.2020

  Absurd - zgromadzenia do 5 osób - do Lidla na raz 80 osób może wejść

 • free 23.10.2020

  Polska jest strefą czerwona już od lat, i niestety spełniają się czarne masońskie scenariusze, napisane już lata temu...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także