28.01.2021/12:50

Koniec godzin dla seniorów w sklepach! Wraca handel w galeriach! Rząd luzuje ograniczenia dla branży

Wraz z początkiem lutego zostanie odmrożony handel w galeriach - poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Zlikwidowane zostaną także tzw. godziny dla seniorów.

Tym samym lockdown galerii - trzeci od początku pandemii - skończy się w najbliższą niedzielę 31 stycznia. Przypomnijmy, że obowiązuje on od 28 grudnia i zakłada, że w galeriach większość lokali handlowych (a także usługowych) nie może działać. Otwarte są obecnie galeryjne sklepy spożywcze, drogerie czy apteki, a zamknięte np. elektromarkety i sklepy z odzieżą. Od lutego handel będzie mógł być prowadzony w każdej placówce handlowej, przy zachowaniu reżimu sanitarnego (w tym limitu klientów).

- Patrząc na zestawienia pokazujące, gdzie są potencjalne punkty transmisji, wydaje mi się, że galerie handlowe, czy handel ogółem, jest stosunkowo bezpieczny, ponieważ jest tam tylko krótki moment kontaktu, kiedy mijamy się ze sobą. W sklepach maseczki są noszone - stwierdził Niedzielski.

Przypomnijmy, że o otwarcie sklepów w centrach handlowych apelowały w ostatnich dniach liczne zrzeszenia przedsiębiorców, na czele z Polską Radą Centrów Handlowych.

Inna nowość to likwidacja tzw. godzin dla seniorów w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach. Ta zmiana także ma wejść w życie 1 lutego.

- Przedsiębiorcy zwrócili się do nas z apelem o zniesienie godzin dla seniora. Ponieważ otwieramy cały handel w reżimie sanitarnym, to również przychylimy się do tego apelu i od 1 lutego godziny dla seniora zostają zniesione - powiedział minister Niedzielski.

Czytaj także: Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznaje: zamknięcie galerii miało niewielki wpływ na przebieg pandemii

Jak oświadczył Adam Niedzielski, większość innych ograniczeń gospodarczych i społecznych (dla hoteli, restauracji, zgromadzeń publicznych oraz nauczania) ulegnie przedłużeniu, na razie do 14 lutego. Tym samym gastronomia w dalszym ciągu będzie musiała funkcjonować w modelu na wynos albo z dowozem.

- Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku - powiedział szef resortu zdrowia.

Niedzielski podczas konferencji odniósł się do udostępnionej wiele tygodni temu przez rząd "mapy drogowej" obostrzeń, której później władze się nie trzymały - zgodnie z nią, w Polsce powinien aktualnie obowiązywać podział na żółte i czerwone strefy, a nie tzw. "narodowa kwarantanna".

- Tworząc ten plan wiedzieliśmy, że jedne parametr, jeden wielkość w postaci dziennej liczby zahorowań to zbyt mała podstawa do podejmowania takiej decyzji. Ostateczne decyzje zawsze ujmują zdecydowanie szerszy zakres informacji. Ten plan należy traktować jako pewien plan orientacyjny - powiedział minister zdrowia. Jak wskazał, kluczowe ryzyka w tej chwili to sytuacja pandemiczna w Europie oraz rozprzestrzenianie się nowych szczepów koronawirusa.

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także