05.12.2019/08:48

Piotr i Paweł aktualizuje plany restrukturyzacyjne

Zarządca sądowy trzech spółek tworzących sieć Piotr i Paweł złożył w sądzie zaktualizowane plany restrukturyzacyjne. Poprawki wynikają z inwestycji w detalistę dokonanej przez południowoafrykańską Spar Group.

- Dotychczas złożone plany restrukturyzacyjne zostały wdrożone i niemal w całości zrealizowane. Od kilku miesięcy widać już wiele pozytywnych efektów realizacji założeń planu restrukturyzacyjnego, w tym przywrócenie rynkowych terminów płatności dla dostawców czy obniżenie kosztów działalności - zapewniają przedstawiciele Piotra i Pawła.

Jak podkreśla Patryk Filipiak, prezes spółki Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja, czyli zarządcy sądowego, "działania naprawcze w Grupie Piotr i Paweł skupiają się obecnie na odbudowie potencjału handlowego w relacjach z dostawcami oraz na dostosowaniu warunków najmu lokali do standardów rynkowych".

- Odkąd inwestycja Spar Group weszła w drugą fazę i nabrała rozpędu, zaczęliśmy wreszcie inwestować w rozwój i ekspansję. Potrzebne będzie drugie centrum logistyczne idące w parze z rozbudową sieci. To wszystko musiało się znaleźć aktualizacji planów restrukturyzacyjnych. Moim zamiarem jest doprowadzenie do zwołania zgromadzeń wierzycieli w sprawie głosowania nad układem na początku 2020 r. - zapowiada Filipiak.

Jak zapewnia, restrukturyzacja sieci Piotr i Paweł będzie kontynuowana "zgodnie z harmonogramem". Ma to być możliwe m.in. dzięki temu, że Sąd Okręgowy w Poznaniu w połowie października zmienił postanowienie o umorzeniu postępowania sanacyjnego spółki Grupa Piotr i Paweł oraz oddalił wszystkie wnioski o umorzenie postępowań sanacyjnych.

- Spółki wdrożyły już większość zaplanowanych działań sanacyjnych przewidzianych w złożonych w grudniu 2018 r. planach restrukturyzacyjnych. Ponadto spółki z Grupy Piotr i Paweł uregulowały zaległości wobec wierzycieli w ramach postępowania sanacyjnego. Tym samym wypełniły przesłanki do realizacji kolejnych etapów restrukturyzacji. Spółki czekają na zatwierdzenie złożonych spisów wierzytelności, co umożliwi złożenie propozycji układowych.

Przypomnijmy, że wczoraj zarządca sądowy spółek tworzących Piotra i Pawła poinformował o rozpoczęciu przez owe spółki "procedury zaproszenia wierzycieli do wsparcia układu". Na razie propozycje układowe wysłane zostały tylko do największych wierzycieli, a do pozostałych firm wpłynąć mają - według deklaracji Patryka Filipiaka - w drugiej połowie grudnia.

- Propozycja składana wierzycielom dotyczy kapitału zobowiązania i jest maksymalną kwotą, jaka została wynegocjowana z podmiotem wspierającym. Uważamy, że przedstawione propozycje są najlepsze z możliwych oraz jedyne, jakie mogą zostać zaproponowane przy wsparciu finansowym podmiotu zewnętrznego. Przedstawione propozycje mieszczą się w obecnie przyjmowanych standardach rynkowych spłaty układowej dla wierzycieli niezabezpieczonych - komentuje dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Patryk Filipiak, prezes Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Jakub 06.12.2019

    "Jak tłumaczy, spółki z grupy nie generują dodatnich wyników finansowych, dlatego nie są w stanie zaspokoić samodzielnie wierzycieli "w jakimkolwiek stopniu"" - no to znakomicie się restrukturyzacja powiodła skoro dalej spółki nie generują dodatnich wyników. A za co bierze pieniadze zarząd,Pan Karbowiak i resztą oraz Pan Filipiak

  • Bakbar 05.12.2019

    A po co mają aktualnie ładować niewiadomo jaka kasę w szyld który zniknie? Podejrzewam, że ładują tyle ile jest potrzebne żeby dojechać do rebrendingu.

  • Franek 05.12.2019

    Niech Pan Filipiak powie jaka jest strata w trzech spółka za 10 miesięcy 2019r bo chodzi info po Poznaniu ze tak pod stówkę na minusie.Wiec plany trzeba było zaktualizować bo w starych miało być bliżej zera. Sprzedaż w sklepach tez mocno daleko od tego co było w tych planach.Papier wszystko przyjmie !A rynek zweryfikuje to bardzo szybko, kolejne sklepy będą się zamykać już wkrótce

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.