02.04.2020/20:17

Piotr Zieliński, prezes VAP: Czeka nas upadek znacznej części firm z sektora papierosów elektronicznych [KOMENTARZ]

– Zmieniło się wszystko. Rynek wygląda bardzo słabo, zamknięte punkty sprzedaży, niepewność do przyszłości branży, ludzie w domach, a produkcji nie da się realizować zdalnie – mówi Piotr Zieliński, prezes Stowarzyszenia Vaping Association Polska.

– Jesteśmy jednak w stałym kontakcie z naszymi kontrahentami. Podtrzymujemy się na duchu i wierzymy, że sytuacja wróci do normalności. Ponieważ znacząco spadła produkcja, a mamy odpowiednie maszyny i urządzenia udostępniamy je po kosztach producentom płynów dezynfekcyjnych. Staramy się też chociaż trochę pomóc w walce z koronawirusem.  Mogą wystąpić niedobory aromatów (np. z Włoch czy USA), a substratów zarejestrowanych w Biurze ds. Substancji Chemicznych nie da się łatwo zastąpić polskimi odpowiednikami. Spodziewamy się niedoboru sprzętu, grzałek, często sprowadzanych z Chin. Także jeden z naszych podstawowych półproduktów gliceryna spożywcza jest używana do produkcji płynu dezynfekcyjnego, to zwiększy koszty i ogranicza dostępność tego surowca – mówi Piotr Zieliński. 

Zwraca on uwagę, że wiele firm posiada swoje placówki w galeriach handlowych, które obecnie są praktycznie zamknięte. – Te firmy zostały całkowicie pozbawione przychodów. Istotny jest też fakt, że po wprowadzeniu dyrektywy tytoniowej zakazano sprzedaży przez internet. Znaczna część użytkowników e-papierosów pozbawiona możliwości ich zakupu najprawdopodobniej wróci do tradycyjnych papierosów, które są znacznie bardziej szkodliwe. Czekamy na rozwój sytuacji, ale czarno widzimy najbliższe miesiące. Obecnie konsumenci przyglądają się każdej złotówce przed jej wydaniem. W punktach, które dalej funkcjonują, sprzedają się niemal wyłącznie płyny do uzupełniania papierosów elektronicznych. Sprzedaż samych urządzeń niemal zamarła. Część klientów robi zapasy w obawie przed zaostrzeniem przepisów związanych z kwarantanną. Elastyczność jest kluczowa dla przetrwania i rozwoju – mówi Piotr Zieliński.
 
I dodaje: – Nasze główne surowce to butelki plastikowe, glikol, gliceryna, nikotyna oraz aromaty smakowe. W produkcji butelek plastikowych wyspecjalizowały się firmy chińskie, które obecnie wychodzą z pandemii. Niestety, zamówienia są realizowane tylko w około 30% i są bardzo opóźnione. Głównymi dostawcami glikolu są firmy niemieckie, które obecnie wchodzą w największą fazę epidemii. Glicerynę dostarczają polscy producenci. Głównym dostawcą aromatów smakowych są firmy amerykańskie oraz włoskie. Nie muszę dalej tłumaczyć, z jakimi to się wiąże trudnościami – tłumaczy Piotr Zieliński.
 
Prezes VAP ma wrażenie, że interesy przedsiębiorców, szczególnie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw są pomijane przez rządzących. – Do tej pory panowało przekonanie, że pomimo wprowadzania wielu obciążeń administracyjnych firmy sobie poradzą. A tak nie jest. Mam nadzieję, że obecna sytuacja pozwoli rządzącym dostrzec naszą rolę w gospodarce krajowej. Uważam, że jest to najlepszy moment, aby zrewidować wszelkie bezsensowne zapisy biurokratyczne, które ograniczają, demotywują i zmniejszają inicjatywę przedsiębiorców.  Czas wzmocnić polską przedsiębiorczość i konkurencyjność na rynkach zagranicznych. Na tragiczną sytuację sektora nakłada się wiszący miecz Demoklesa w postaci podatku akcyzowego, który ma wejść w życie 1 lipca 2020 r i jest jednym z najwyższych w UE. Aby zapłacić podatek konieczne jest uruchomienie składów podatkowych, a to wiąże się z ścisła współpracą z administracja skarbową i innymi inspekcjami. To w okresie powszechnej kwarantanny jest niewykonalne. Dodatkowo, aby uruchomić skład konieczne jest uiszczenie wysokiego zabezpieczenia, na które nie będzie nas w tym okresie po prostu stać. Apelujemy więc do rządzących o odroczenie tego obowiązku o 18 miesięcy kiedy sytuacja się unormuje – dodaje Piotr Zieliński.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.