25.09.2019/10:35

PIP rusza z kampanią na rzecz poprawy bezpieczeństwa w masarniach i ubojniach

30 września 2019 r. podczas Międzynarodowych Targach Technologii Spożywczych Polagra-Tech w Poznaniu nastąpi oficjalna inauguracja programu „Dobry przepis na bezpieczeństwo”, który Państwowa Inspekcja Pracy będzie realizować w latach 2019-2021. Urząd będzie edukować i kontrolować firmy z branży przetwórstwa mięsnego.

W ramach kampanii inspekcja pracy będzie prowadzić działania medialne oraz prewencyjno-kontrolne. Mają one na celu doprowadzenie do zmniejszenia zagrożeń w masarniach i ubojniach oraz wpłynięcie na przestrzeganie przepisów prawa pracy, w szczególności bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspekcja będzie też pomagać pracodawcom w dostosowaniu zakładów do obowiązującego prawa poprzez udział w programie prewencyjnym, opartym na samokontroli.

Kampania „Dobry przepis na bezpieczeństwo” skierowana jest przede wszystkim do podmiotów, których działalność obejmuje przetwarzanie i konserwowanie mięsa oraz produkcję wyrobów z mięsa. Informacje o kampanii będą zamieszczane od jesieni 2019 r. w prasie specjalistycznej i Internecie. Na stronie www.bhpnatak.pl wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z informacjami o projekcie oraz bezpłatnymi publikacjami dotyczącymi bezpieczeństwa pracy w masarniach i ubojniach.

Przekaz obejmie także informację o kontrolach planowanych przez PIP w przedsiębiorstwach przetwórstwa mięsnego i o możliwości udziału w programie prewencyjnym, który umożliwia pracodawcy skorzystanie z bezpłatnej pomocy ekspertów PIP.

Przystąpienie do programu poprzedzą szkolenia specjalistyczne, prowadzone przez okręgowe inspektoraty pracy od września 2019 r. Szkolenia obejmują przedstawienie założeń programu i zasad bezpiecznej pracy przy przetwórstwie mięsa. Omawiany jest także sposób korzystania z – umożliwiającej przeprowadzenie w zakładzie samokontroli warunków pracy – „Listy kontrolnej z komentarzem”.

Jak wylicza PIP, w latach 2013-2017 w zakładach przetwórstwa mięsnego 235 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 12 poniosło śmierć, a 65 odniosło ciężkie obrażenia ciała. Te dane z kontroli PIP w związku z badaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy były jednym z argumentów za uruchomieniem projektu „Dobry przepis na bezpieczeństwo”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.