16.09.2019/12:17

PiS przedstawił propozycje dla branży mięsnej. Preferowane będą mniejsze zakłady po sąsiedzku

Prawo i Sprawiedliwość chce silnie wspierać krajową produkcję trzody chlewnej w niewielkich stadach w małych i średnich gospodarstwach – wynika z opublikowanego w weekend programu wyborczego partii. PiS obiecuje też wsparcie dla tych małych i średnich przetwórców, którzy skupują zwierzęta od gospodarstw objętych programem „Dobrostan plus” i stosują humanitarne metody transportu oraz uboju.

Propozycje PiS dla branży mięsnej opierają się przede wszystkim na programie „Dobrostan plus”. Jest on skierowany do tych rolników, którzy prowadzą hodowlę świń lub bydła własnego chowu. Preferowane są gospodarstwa prowadzące hodowlę „rozgęszczoną”, z normami powierzchni znacznie wyższymi niż minimalne wymagane standardy. Dzięki temu PiS planuje ograniczyć wielkoprzemysłowy chów zwierząt. 

„Wprowadzimy preferencję dla małych gospodarstw rodzinnych i osiągniemy poprawę dobrostanu zwierząt” – czytamy w opublikowanym na stronie internetowej PiS dokumencie "Polski model państwa dobrobytu".

Rolnicy, którzy chcą brać udział w programie „Dobrostan plus” nie mogą stosować pasz GMO. Powinni natomiast prowadzić hodowlę świń na ściółce, zaś krowy w okresie letnim przez co najmniej 4 miesiące wypasać na pastwiskach. Zwierzęta z gospodarstw do uboju mają transportować do zakładów w odległości nie większej niż np. 50 km – i tylko do tych, które nie prowadzą uboju rytualnego.

„Rolnicy spełniający te warunki powinni mieć płatności co najmniej 100 złotych do jednego tucznika, 500 złotych do jednej krowy rocznie, niewykluczone jest też adekwatne wsparcie do innych gatunków zwierząt hodowanych w naturalnych warunkach dobrostanu, na przykład owiec, kóz czy drobiu” – czytamy w programie PiS.

„Dobrostan plus” ma obejmować także przetwórców, skupujących zwierzęta od gospodarstw objętych tym programem i stosujących humanitarne metody transportu i uboju. 

„Wzmocnimy przez to lokalne przetwórstwo rolne i zwiększymy podaż zdrowej żywności na krajowe rynki lokalne po cenach dostępnych dla polskich konsumentów. Uzupełnieniem programu, niejako jego drugą stroną, będzie pomoc dla zakładów przetwórczych działających czy nowo tworzonych i płacenie im wsparcia na skup zwierząt z odległości nie większej niż 50 km oraz na produkcję wyłącznie mięsa świeżego, z gwarancją jego dostaw na rynek krajowy. Tacy przetwórcy będą otrzymywali wsparcie za każdą skupioną sztukę zwierząt z gospodarstw objętych programem „Dobrostan plus”, np. połowę kwot wsparcia przewidzianych dla rolników, czyli 250 zł do jednej sztuki bydła i 50 zł do jednego tucznika” – deklaruje PiS.

Uzasadnieniem dla takiej pomocy są korzyści dla środowiska i klimatu związane z redukcją transportu zwierząt, pasz i produktów zwierzęcych, a także z naturalnym chowem zwierząt.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.