14.02.2019/13:13

Warsaw Enterprise Institute: PiS straci władzę, jeśli nie przywróci handlu w niedziele

Warsaw Enterprise Institute – think-tank będący zapleczem eksperckim i intelektualnym Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – apeluje do rządu o jak najszybsze wycofanie się z zakazu handlu w niedzielę. Badania rynku, nastrojów konsumentów i pracodawców pozwalają na postawienie tezy, że nie tylko koszt dla gospodarki, niedzielnych zakazów handlu będzie większy niż początkowo sądzono, ale wysoka może być też cena polityczna jaką partia rządząca zapłaci w kolejnych wyborach parlamentarnych.

Ustawa zakazująca handlu w niedziele ma znacznie więcej przeciwników niż zwolenników. Projekt pomyślany jako ukłon w stronę pracowników wielkich sieci, nie zadowala ani pracodawców, ani klientów, ani nawet samych „obdarowanych”. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami WEI, najbardziej na zakazie cierpią właściciele małych sklepów. Zamiast rosnąć w siłę, bankrutują. Dalsze zaostrzanie zakazów będzie ewidentnym działaniem na szkodę gospodarki całego państwa, a co za tym idzie musi się odbić na notowaniach rządu.

Zakaz handlu w niedzielę, który miał być wybawieniem dla małych, rodzinnych sklepów, nie zatrzymał postępującego procesu ich likwidacji. W ostatnim roku z rynku zniknęło 11 tys. placówek. Szczególnie dramatycznie wygląda sytuacja finansowa osiedlowych sklepów warzywnych, podobnie ma się sytuacja księgarni czy sklepów obuwniczych.

W ostatnim roku zbankrutowały aż 234 firmy handlowe, o 7 proc. więcej niż przed rokiem. W tym aż 148 hurtowni, czyli o 6 proc. niż w 2017 roku. Nawet jeżeli jutro rząd wycofałby się z felernej ustawy, to straty - głównie te związane z bankructwami przedsiębiorców, zaskoczonych nowymi regulacjami, będą trudne do odrobienia przez kilkanaście lat.

Jak wynika z danych Polskiej Izby Handlu, w listopadzie 2018 r. całkowita wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 mkw. była o 9,2 proc. niższa niż w październiku 2018 r. Liczba transakcji w listopadzie br. była aż o 13 proc. niższa niż miesiąc wcześniej i o około 2 proc. niższa niż w listopadzie 2017 r.
Podobne obostrzenia w Unii Europejskiej ma 10 z 28 państw. Przy czym większość ogranicza się do zakazów handlu w święta narodowe. Nawet w krajach gdzie ograniczenia należą do najbardziej restrykcyjnych jak Niemcy czy Austria, stopniowo się od nich odchodzi, rozluźniając dotychczasowe regulacje.

WEI rekomenduje:

 1. Zniesienie zakazu handlu w niedzielę ze skutkiem natychmiastowym, czyli wyrzucenie do kosza ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. 2018 poz. 305).
 2. Napisanie nowej ustawy, przywracającej handel w niedzielę.
 3. Podjęcie natychmiastowych rozmów z przedstawicielami branży handlowej, przy szczególnym uwzględnieniu środowiska MŚP, co do innych barier i przeszkód administracyjno-podatkowych w handlu.
 4. Powołanie stałego forum do dyskusji nad bieżącymi problemami dotyczącymi sektora MŚP. Ze szczególnym uwzględnieniem branży handlowej, która to wypracowuje 20 proc. polskiego PKB.
 5. WEI rekomenduje również wpisanie na stałe do Kodeksu Pracy gwarancji dwóch wolnych niedziele w miesiącu dla wszystkich pracowników etatowych. Takie rozwiązanie byłoby kompromisowe i nie powodowałoby strat dla przedsiębiorców i frustracji u klientów.
 6. Warsaw Enterprise Institute – fundacja jest zapleczem eksperckim i intelektualnym Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. WEI koncentruje się na czterech obszarach kluczowych dla otoczenia biznesowego i poprawy dobrobytu Polski: państwa i prawa, bezpieczeństwa, gospodarki, demografii.

WEI prowadzi badania, analizy, projekty edukacyjne, publikuje komentarze, stanowiska, memoranda oraz raporty. Przygotowuje rozwiązania zarówno dla ZPP, instytucji państwowych, jak i niezależnych podmiotów społecznych czy komercyjnych.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Michał 15.02.2019

  @ Konrad - teza, że w wielu krajach Europy Zachodniej sklepy są pozamykane w niedzielę nie jest prawdziwa bo to tylko Niemcy i Austria a przed Niemcami pis powstał z kolan i nie powinien ich naśladować. Przypominam Węgry - kraj, który naśladuje pis w dążeniu do systemu autokratycznego w Polsce- Orban bardzo szybko wycofał się z zakazu handlu w niedziele, dlaczego pis i Kaczyński nie mogą pójść śladem swojego guru Orbana ? @ hipolit - może tego nie wiesz ale bardzo wielu panów ekspertów pracuje w weekendy i po nocach aby wywiązać się ze swoich obowiązków. Ludzie pracują w niedziele nie tylko przy kasach sklepowych. Dlaczego pis dyskryminuje pracujacych w niedziel pracowników stacji paliwowych, komunikacji, kin, teatró, gastronomii, strażaków, policjantów, wojskowych ? Czy to nie są ludzie a może to nie jest elektorat pisowski i pis woli dawać "kiełbasę" innym ?

 • Konrad 15.02.2019

  jak na zespół ekspertów to analiza na poziomie szkoły ponad podstawowej. Argument, że PIS straci władzę zupełnie bezsensu....... W wielu krajach Europy zachodniej są pozamykane i nikt władzy nie obalał...

 • hipolit 14.02.2019

  proszę , który z panów ekspertów pierwszy chętny do pracy w niedziele na kasie

 • DIY 14.02.2019

  Wolny handel w wolnej Polsce, precyzyjne i proste.

 • Żenada 14.02.2019

  Pajacowe bzdury - i ten jeszcze ton wymuszajacy- po prostu żenada. Pewnie N. wygra!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.