07.06.2017/11:08

Piwna Zwrotnica przestawiona na piwa rzemieślnicze

Polskie browary rzemieślnicze co roku z coraz większą siłą przechodzą latem do ofensywy w piwnej rewolucji, która tworzy smakową i aromatyczną alternatywę dla różnych koncernowych produktów takich jak: radlery, shandy, a nawet cole i zwykłe wody. Piwa rzemieślnicze to wciąż ułamek całego rynku i raczej tak będzie jeszcze długo, ale raporty serwisu Piwna Zwrotnica pokazują, że ta podkategoria z roku na rok nabiera rozpędu.

Według raportów serwisu Piwna Zwrotnica, jeszcze w 2014 roku browary rzemieślnicze wypuściły na rynek 23 piwa w lubianym latem stylu pils i 9 lekkich piw pszenicznych w polskim stylu grodziskim. W kolejnym roku rzemieślnicy dorzucili na cieplejsze dni jeszcze więcej pilsów i grodziskich, a oprócz tego 21 różnych witbierów, odświeżyli zapomniany styl gose, rozpoczęli serię wariacji wokół kwaśnych piw w stylu sour ale i orzeźwili piwoszy pierwszą rzemieślniczą chmieloniadą z Browaru Bazyliszek.

Prawdziwy zalew smaków na lato miał miejsce w 2016 roku, kiedy na rynek trafiły między innymi 33 sesyjne – czyli odpowiednie na wypicie więcej niż jednej butelki – IPA, 20 dedykowanych wakacjom summer ale, 29 hefenweizen i setki innych „plażowych” piw z dodatkiem soku i skórek z owców. Pojawiła się też Nachmielona z Browaru Nepomucen, pierwsza rzemieślnicza woda mineralna z dodatkiem chmielu. – Jeśli lato ma kojarzyć się z piwami smakowymi lub piwnymi miksami, to rzemieślnicy chcą, żeby to był smak prawdziwego piwa i prawdziwych owoców – mówi Ziemowit Fałat, współwłaściciel Browaru PINTA, który do zrobienia warki Kwasu Gamma w stylu raspberry sour wyciska tysiąc kilogramów malin.

Chociaż „letnia” oferta polskich browarów rzemieślniczych ma nadal śladowy udział w rodzimym rynku alkoholowych i bezalkoholowych napojów na lato, to w tej niszy zaświeciły już pierwsze gwiazdy. Stylem, od którego praktycznie zaczęła się piwna rewolucja w Polsce jest grodziskie. Lekkie, niskoalkoholowe, pszeniczne i wędzone piwo co roku ma kilkanaście nowych premier. Jedną z nich w tym roku będzie kooperacyjne Grodziskie, aromatyzowane suszoną śliwką, warzone wspólnie przez Browar PINTA i Browar Nepomucen. Wybitnie letnim, niskoalkoholowym, pszenicznym piwem z sokiem brzozowym (tradycyjnym napojem Słowian) jest Son of a Birch PINTY. Ten sam browar słynie też z malinowego Kwasu Gamma i całej serii innych piw kwaśnych, chętnie pitych w upalne dni. Oprócz Ataku Chmielu w stylu IPA najchętniej kupowanymi latem piwami z PINTY są lekki, polski pils Pierwsza Pomoc i cytrusowa w aromacie APA A ja Pale Ale.

Powszechnie zachwalaną kraftową ofertą na lato jest 1 na 100 z Browaru Kormoran. Jest to lite rye APA, czyli lekkie, żytnie piwo o zawartości alkoholu 1%. Z tego samego browaru pochodzi najlepszy polski Witbier – Podróże Kormorana. Jest to białe piwo o przyjemnym, lekkim aromacie zboża, kolendry i skórki pomarańczy. Do tej konstelacji gwiazd można dodać pszeniczne piwa Be Like Mitch z AleBrowaru i Hey Now z Pracowni Piwa uwarzone w stylu american wheat. Ale w internecie nie brakuje różnych subiektywnych rankingów rzemieślniczych piw na lato, z kilkunastoma innymi faworytami.

W tym roku łączna liczba premier dobrych na wakacyjne nasiadówki, lekkich piw z polskich browarów rzemieślniczych na pewno znowu będzie liczona w setkach. Do tego dochodzi co najmniej kilkadziesiąt już sprawdzonych piw warzonych przez kraftowych piwowarów od jakiegoś czasu. Jedyne co im teraz pozostaje to – podobnie jak w koncernach piwowarskich – trzymać kciuki za ciepłe lato.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Katlam 08.11.2018

    Ja również tak od około 2 lat jestem fanatykiem piwek craftowych i bardzo cieszy fakt, że rynek prężnie się rozwija, a małe browary konkurują na jakość, a nie tylko i wyłącznie na cenę. Osobom zainteresowanych nowymi smakami i tematyką polecam blog https://kraftklub.pl/blog-kraftklub-blog-przyjazny-piwoszom/ . Bardzo fajna społeczność, ludzi którzy znają się na dobrym piwie :)

  • brn 08.06.2017

    @Hipster podróże kormorana to seria piw z Kormorana. Między innymi Witbier, IPA czy Coffee Stout :)

  • Hipster 08.06.2017

    Podróże kormorana to APA, a nie Wit.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.