16.06.2020/13:06

PKB strefy euro zmniejszy się w 2020 r. nawet o 8,5 proc. [RAPORT]

W 2020 r. gospodarki krajów strefy euro „skurczą się” o 6,3 do 8,5 proc. Natomiast w 2021 r. należy się spodziewać „odbicia” na poziomie 3,3-5,5 proc. To prognoza z raportu „Global Economic Forecast Q2 2020” firmy Euromonitor International. Prawdopodobieństwo spełnienia się tego scenariusza analitycy oceniają na 38-48 proc., z założeniem, że rozwój wypadków może być raczej gorszy niż lepszy.

Strefa euro należy do regionów najbardziej poszkodowanych z powodu pandemii koronawirusa. Większość rządów krajów strefy wprowadziło w marcu-kwietniu 2020 r. rygorystyczne regulacje mrożące gospodarki, które od początku maja są stopniowo znoszone. Według szacunków EI, opartych na danych krajowych urzędów statystycznych, każdego miesiąca lockdown powodował zmniejszenie aktywności gospodarczej o 25-45 proc. w stosunku do normalnych poziomów.

W rezultacie gospodarka strefy euro skurczy się w 2020 r. o 6,3-8,5 proc., a w roku następnym wzrośnie o 3,3-5,5 proc.

Recesja spowodowana pandemią ma źródło w zaburzeniach w zakresie popytu i podaży – wywołanych dystansowaniem społecznym, niższą podażą pracy, zakłóceniami w niektórych łańcuchach dostaw – w problemach z płynnością finansową biznesów, niepewnością w sektorze prywatnym, zwiększonym ryzykiem na rynkach finansowych.

Wydatki konsumentów mogą zmniejszyć się nawet w większym stopniu niż PKB, zarówno ze względu na dystansowanie przestrzenne, spadek dochodów gospodarstw domowych, jak i niepewność co do przyszłości. Ponadto, należy się spodziewać znacznego spadku inwestycji w przedsiębiorstwach, wywołanego problemami z płynnością finansową oraz wysokim stopniem niepewności.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.