31.03.2016/12:00

PKM Duda rezygnuje z produkcji wołowiny

Grupa PKM Duda zamyka działalność oddziału w Hucie, odpowiedzialnego za produkcję wołowiny. Spółka skupi się na produkcji wieprzowiny.

Polski Koncern Mięsny Duda konsekwentnie realizuje założenia strategii przyjętej 23 lipca 2015 r. Zamierza rozwijać segment surowcowy w oparciu o własne fermy, zwiększyć ubój we własnych zakładach, rozszerzyć terytorialny zasięg działania segmentu dystrybucyjnego oraz zwiększyć własną produkcję wędlin w grupie kapitałowej. W celu zwiększenia efektywności dokonuje też regularnego przeglądu sytuacji spółek działających w obszarze podstawowej działalności spółki, czyli produkcji mięsa czerwonego.

Od 2012 r. spożycie wołowiny w Polsce utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, ok. 1,5 kg rocznie na mieszkańca. Według wyliczeń IERiGŻ w związku z możliwym wzrostem cen detalicznych wołowiny, oczekuje się dalszego spadku jego spożycia. Na drugim biegunie znajduje się spożycie wieprzowiny, które od kilku lat utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 40 kg na osobę. Brak jest również przesłanek do drastycznego obniżenia spożycia tego rodzaju mięsa w nadchodzących latach.

Uwzględniając uwarunkowania rynkowe zarząd PKM Duda podjął decyzję o zaprzestaniu działalności w obszarze uboju bydła wołowego. Decyzja oznacza, że produkcja wołowiny w oddziale w Hucie zostaje wstrzymana, a zakład produkcyjny zostaje wystawiony na sprzedaż lub do wydzierżawienia.

Z powodu utrzymującej się niekorzystnej koniunktury rynkowej, która dotknęła zwłaszcza dystrybucyjny i produkcyjny segment działalności Grupy, zarząd PKM Duda we współpracy z Radą Nadzorczą Spółki przygotował nową strategię rozwoju, która do 2019 r. ma zwiększyć obroty, zyski EBITDA i netto oraz podnieść wartość dla jej akcjonariuszy. Zgodnie z założeniami nowej strategii, Grupa skoncentruje się na rozwoju segmentu produkcyjnego i dystrybucyjnego. W obu przypadkach, by zapobiec dalszemu spadkowi obrotów i rentowności, Grupa zamierza obok rozwoju organicznego prowadzić działania akwizycyjne. Równolegle do działań operacyjnych Grupa będzie realizować inicjatywy zmierzające do optymalizacji zarządzania płynnością.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.