29.06.2020/10:48

PKN Orlen dostanie od KE zgodę na przejęcie Grupy Lotos [NIEOFICJALNIE]

Unijny regulator rynku zgodzi się na przejęcie koncernu paliwowego Lotos przez większego konkurenta PKN Orlen. Pozytywnej decyzji miały pomóc deklaracje ustępstw ze strony Orlenu, które miały rozwiać część obaw o konkurencyjność rynku – dowiedział się nieoficjalnie Reuters od „osób znających sprawę”.

PKN Orlen – spółka skarbu państwa – zamierza przejąć co najmniej 53 proc. akcji Lotosu, tworząc największy holding paliwowy w regionie. Jednak unijny urząd antymonopolowy miał obawy, że fuzja może spowodować wzrost cen i zmniejszyć konkurencję na rynku paliw w Polsce, Czechach, Słowacji, Estonii, Litwie i Łotwie. Obawy dotyczyły także rynku paliw lotniczych.

By rozwiać te obawy, Orlen miał zaproponować sprzedaż akcji Lotosu w joint-venture pod nazwą Lotos – Air BP, miał też zobowiązać się, że będzie dostarczać tej spółce paliwo lotnicze, by stworzyć realną konkurencję – dowiedział się Reuters od kolejnych informatorów.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej odmówił agencji komentarza. Komisja ma podjąć decyzję do 22 lipca, a na 2 lipca wyznaczono briefing z krajowymi urzędami antymonopolowymi.

Sprawy nie skomentowała też rzeczniczka PKN, która oświadczyła jedynie, że negocjacje z Komisją Europejską weszły w końcową fazę.

Źródło: reuters.com

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Dark 30.06.2020

    Następny krok : zmiana nazwy na CPN

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.