05.09.2019/11:16

PKN Orlen musi gonić Biedronkę. Dyskonter mocno wyprzedza największą sieć stacji paliw

PKN Orlen pochwalił się, że aż 85 proc. oferty na stacjach sieci jest dostarczane przez polskich dostawców. Największa polska firma przegrywa jednak rywalizację z Biedronką, w której sklepach produkty od krajowych producentów to aż 92 proc. oferowanego asortymentu. Orlen będzie musiał nadrobić dystans jeśli chce wizerunkowo przebić największego detalistę na polskim rynku. Płocki koncern zapowiada dalszy pościg i rozwój oferty pod biało-czerwoną flagą.

PKN Orlen stawia na patriotyzm gospodarczy zacieśniając współpracę z polskimi dostawcami. Już większość dostępnych na stacjach produktów ma krajowe pochodzenie. W ten sposób – jak podkreślają władze firmy - spółka realnie przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki i odpowiada na oczekiwania swoich klientów, którzy coraz chętniej sięgają po rodzime wyroby.

- Rok temu zadeklarowaliśmy, że na stacjach PKN Orlen będzie coraz więcej polskich produktów. Zrealizowaliśmy tę obietnicę. Dziś artykuły krajowych dostawców stanowią już ponad 85 proc. wszystkich oferowanych przez nas produktów. To potwierdza, że choć działamy i myślimy globalnie, nie tracimy z oczu nowocześnie rozumianego patriotyzmu gospodarczego. Wspierając krajowe, często lokalne przedsiębiorstwa, wzmacniamy naszą gospodarkę, a na jej wzroście korzystają wszyscy, również nasza spółka – podkreślił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Współpraca z firmami, które swój biznes opierają na polskich produktach, została poprzedzona wnikliwą analizą rynku. Z badań instytutu Kantar wynika, że blisko 90 proc. osób, w tym kierowców, chętniej kupuje dany produkt wiedząc, że ma krajowe pochodzenie. 80 proc. respondentów uważa polskie produkty za lepsze i bardziej ekologiczne, a niemal tyle samo twierdzi, że aktywną rolę we wsparciu drobnej przedsiębiorczości w Polsce powinny odgrywać duże, narodowe koncerny.

Tak jednoznaczne postawy konsumenckie sprawiły, że na stacjach sieci Orlen pojawiło się więcej polskich produktów, np. owocowe soki tłoczone, czy woda źródlana pod marką własną O!

W ramach współpracy z polskimi dostawcami PKN Orlen wprowadził wiele nowości, m.in. słodycze regionalne, kanapki, czy przekąski owocowe i warzywne. Nieustannie pracuje też nad poszerzaniem i ulepszaniem oferty, w tym gastronomicznej, zwiększając jej dostępność. Wdrażane są także nowe receptury dla oferowanej żywności. Spółka posiada kilkadziesiąt własnych receptur przygotowywania kawy oraz potraw. Wśród nich znajdują się wprowadzone w ubiegłym roku i zyskujące coraz większe uznanie klientów produkty wegetariańskie i wegańskie.

Jednak 85-proc. udział polskich producentów w asortymencie stacji Orlenu blednie, gdy zderzymy go z 92-proc. udziałem polskich produktów w asortymencie sieci Biedronka, spółki która należy do portugalskiej grupy Jeronimo Martins. Władze Biedronki od lat konsekwentnie stawiają na współpracę z polskimi dostawcami i promocję kuchni polskiej. W 2018 r. Biedronka współpracowała z ponad 1000 polskich dostawców, od których pochodziło 92 proc. produktów w ofercie sieci. Wśród wielu kategorii odsetek artykułów pochodzących od krajowych dostawców sięga niemal 100 proc. – wśród nich są: pieczywo, wędliny, piwa i cydry, napoje, nabiał i tłuszcze, świeże ryby, słodycze czy karma dla zwierząt.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Jan 09.09.2019

  Czy towar wyprodukowany przez duński Sokołów czy chiński Animex jest polski? Jakie są kryteria?

 • Jan 09.09.2019

  Czy towar wyprodukowany przez duński Sokołów czy chiński Animex jest polski? Jakie są kryteria?

 • polski dostawca zagranicznych produktów 05.09.2019

  Ehmm, polskich producentów, czy dostawców? ;-) Dostawca może być polski, ale już towar ...
  Widać, że nawet branżowi dziennikarze nie kumają czaczy :-)

 • polski produkt? definicja? 05.09.2019

  "92-proc. udziałem polskich produktów w asortymencie sieci Biedronka"
  aaaa ale według jakiego kryterium?? może słowo lub dwa wyjaśnienia? Przyjęto kryterium, że niemal każdy produkt wyprodukowany na terytorium RP jest "polskim produktem"...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.