30.01.2020/06:29

PKN Orlen: Nasz biznes pozapaliwowy urósł w ubiegłym roku o 169 mln zł

PKN Orlen rozwija detaliczny segment pozapaliwowy. Marża w tym obszarze wzrosła w ubiegłym roku o 169 mln zł. Koncern ma nadzieję, że do końca 1. kwartału 2020 r. uda się zakończyć proces przejęcia sieci Ruch SA.

– Udział biznesu pozapaliwowego w ogólnej masie marży wynosi 28 proc. Udział ten zdecydowanie rośnie rok do roku. Paliwa zwiększyły nam bazę, ponieważ ich sprzedaż w 2019 r. wzrosła o 4 proc. rok do roku. Jednak marża pozapaliwowa wzrosła o 169 mln zł rok do roku, a to jest kilkunastoprocentowy wzrost. Te liczby pokazują, że nasza koncepcja rozwoju działalności przystacyjnej przynosi dobre rezultaty – zapewniła Patrycja Klarecka, członek zarządu ds. Sprzedaży Detalicznej w PKN Orlen.

Portal wiadomoscihandlowe.pl zapytał także o to, jak przebiega fuzja Orlenu z Lotosem. Menedżerka poinformowała, że procedura jest w drugiej fazie pogłębionych analiz. Badane są wszelkie dostępne warunki zaradcze, które umożliwią przeprowadzenie fuzji w sposób opłacalny dla wszystkich interesariuszy, a zarazem zgodny z wymogami Komisji Europejskiej.

Fuzja utknęła w ramach procedury stop-the-clock. Orlen chce, aby decyzja Komisji Europejskiej była korzystna zarówno dla Orlenu, jak i Lotosu, oraz dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Gdyby firma zgodziła się a daleko idące warunki zaradcze, to przejęcie można by już sfinalizować w pierwszej fazie.

Chodzi o to, że Bruksela oczekuje od Orlenu pozbycia się części aktywów przed przejęciem Lotosu, aby nie zakłócać konkurencji. Jednak zarząd Orlenu stoi na stanowisku, że nie byłoby to opłacalne ani dla spółek, ani dla państwa. Dlatego Komisja poprosiła o dodatkowe analizy, trwają one obecnie w ramach procedury „stop-the-clock”.

Wiceprezes Klarecka poinformowała ponadto o przebiegu procedur w sprawie przejęcia sieci saloników prasowych Ruch SA.

– W kwestii przejęcia sieci Ruch, wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej z prośbą o przekazanie decyzji w sprawie koncentracji w tym obszarze do UOKiK. Otrzymaliśmy od KE bardzo dużo pytań dotyczących tego procesu. Liczymy na to, że pozytywna decyzja w tej sprawie zapadnie w lutym, a UOKiK zakończy procedowanie zgłoszenia do końca kwartału – wyjaśniła Patrycja Klarecka.

Patrycja Klarecka jest Członkiem Zarządu PKN ORLEN od 24 czerwca 2018 roku. Jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w zakresie polityki gospodarczej i strategii przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.