24.01.2019/12:25

PKN Orlen pokazał wyniki. Rekordowe wyniki segmentu detalicznego

W 2018 roku PKN Orlen osiągnął przychody na poziomie 110 mld zł, o 15 proc. wyższe w stosunku do roku poprzedniego, przy rekordowym poziomie przerobu ropy oraz sprzedaży. EBITDA LIFO wyniosła 8,3 mld zł. Historyczne rekordy z EBITDA LIFO na poziomie 2,8 mld złotych odnotował segment detaliczny. Zysk netto wyniósł 5,5 mld zł.

Kolejny rekord odnotował segment detaliczny Orlenu, osiągając wynik EBITDA LIFO na poziomie 2,8 mld zł. Wynik został wypracowany przy wzroście łącznych wolumenów sprzedaży o 7 proc. (12M/12M). Istotny wpływ na wyniki 2018 roku w segmencie detalicznym miał IV kwartał, w którym odnotowano wzrost marży paliwowej Orlen Deutschland, wynikającej z ograniczonej podaży paliw na rynku niemieckim, spowodowanej przez zakłócenie logistyczne.

Segment detaliczny PKN Orlen w IV kwartale 2018 roku osiągnął kolejny rekordowy wynik EBITDA LIFO na poziomie 917 mln zł. Wynik został osiągnięty przy wzroście łącznych wolumenów sprzedaży o 6 proc. (r/r), w tym w Polsce o 5 proc., w Czechach o 7 proc., na Litwie o 11 proc. i w Niemczech o 8 proc. Koncern odnotował również wzrost udziałów na wszystkich rynkach, w tym w Czechach na poziomie 2,1 pp (r/r) w efekcie pełnego włączenia do sieci, stacji paliw przejętych od OMV. W omawianym okresie odnotowano wzrost marż paliwowych na rynku polskim, niemieckim i czeskim oraz wzrost marż pozapaliwowych na rynku polskim i czeskim (r/r).

PKN Orlen kontynuował również rozwój oferty pozapaliwowej poprzez otwarcie kolejnych 69 punktów gastronomicznych. Łącznie funkcjonowało już 2016 punktów, w tym: 1667 Stop Cafe w Polsce (włączając w to 354 sklepy convenience pod marką O!SHOP), 270 Stop Cafe w Czechach, 23 Stop Cafe na Litwie oraz 56 Star Connect w Niemczech. Na koniec 2018 roku Koncern posiadał 2803 stacji, co oznacza wzrost liczby obiektów o 20 (r/r). W IV kwartale PKN Orlen kontynuował projekt rozwoju elektromobilności, uruchamiając ładowarkę na stacji w Siewierzu. Tym samym rozpoczęto etap montażu stacji ładowania w ramach projektu inwestycyjnego, który do końca 2019 roku przewiduje powstanie 50 punktów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.