30.06.2020/12:52

PKN Orlen pozbędzie się 400 stacji paliw? Może je przejąć Grupa MOL

W związku z planowanym przejęciem Lotosu, PKN Orlen rozważa pozbycie się 400 stacji, ale nie ich sprzedaży. Zgodnie z planem ogłoszonym już na początku 2019 r. Orlen rozmawia z konkurentami o wymianie aktywów, by zyskać impuls do ekspansji międzynarodowej – donosi „Puls Biznesu” na podstawie doniesień osoby znającej kulisy rozmów z Komisją Europejską.

Jak twierdzi informator „Pulsu Biznesu”, partnerem w rozmowach o wymianie aktywów PKN Orlen jest MOL. Węgierski koncern paliwowy jest już obecny na południu Polski poprzez sieć Slovnaft. Plan Orlenu zakłada, że MOL weźmie stacje w Polsce, a zapłaci stacjami na rynku zagranicznym.

Poproszony o komentarz Tamas Pletser, analityk Erste, zauważa na łamach „Pulsu Biznesu”, że jego zdaniem MOL byłby zainteresowany zakupem stacji w Polsce, ale oddanie własnych stacji może nie wchodzić w grę. Stacje MOL są bowiem zaopatrywane paliwem pochodzącym z rafinerii należących do koncernu, co oznacza atrakcyjne synergie biznesowe.

Zgodnie z informacjami „Pulsu Biznesu” innym zainteresowanym mógłby być Statoil, choć i w tym przypadku raczej chciałby kupić stacje, a nie wymieniać się aktywami.

Więcej w „Pulsie Biznesu”

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • fritz 01.04.2021

  myslacy: poszukaj artykulu pod tytulem: Wszystko o fuzji Orlen-Lotos

 • fritz 01.04.2021

  myslacy: poszukal artykulu pod tytulem: Wszystko o fuzji Orlen-Lotos

 • myślący 24.11.2020

  do Cent 48
  Zgodę na fuzje LOTOSU i PKN ORLEN muszą wydać polski i i unijny urzad Antymonopolowy. Nie mozna dopiscic aby jakikolwiek gracz rynkowy miał udział w rynku dający mu pozycję monopolisty. Stąd po ewentualnej fuzji trzeba zbyć stacje albo kontrolowane przez PKN albo LOTOS. Niewykluczone, że nie tylko stacje. Byc może również inne składniki obu firm które dawałyby pozycje monopolisty np. w produkcji olejów silnikowych, produkcji paliw itp. Sprawa stacji dot. bowiem pozycji w zakresie detalicznej sprzedaży paliw. Orlen jest głównym dostawcą paliw na polski rynek, także tych ze stacji innych operatorów jako rafineria.

 • GD 04.07.2020

  Nie uważam, żeby ta fuzja była pozytywna dla rynku.

 • Cent 48 02.07.2020

  A miałem nadzieję na to że stacje Orlen będą liczniejsze, czyli zostają dotychczasowe oraz te przejęte od Lotosu. Wtedy faktycznie Orlen byłby góra na rynku paliw. Obawiam się zatem, że znikną stacje na których tankuje.

 • AW 30.06.2020

  (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.