29.02.2020/12:55

PKN Orlen pozywa mBank, MasterCard i Visę. Chce odszkodowania z tytułu opłaty interchange

Państwowy gigant naftowy domaga się od dwóch banków oraz wydawców kart płatniczych odszkodowania w wysokości 635,7 mln zł z tytułu opłaty interchange.

Jak donosi portal innpoland.pl, nie ujawniono nazwy drugiego banku, przeciwko któremu złożono pozew. O złożeniu pozwu do sądu przez PKN Orlen mBank dowiedział się 7 lutego.

Jak czytamy w portalu, PKN Orlen zarzuca obydwu pozwanym bankom oraz innym bankom działającym w Polsce udział w bezprawnym porozumieniu naruszającym przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Chodzi o rzekome porozumienie, ograniczające konkurencję na rynku usług acquiringowych, związanych z regulowaniem zobowiązań klientów z tytułu płatności za nabywane przez nich towary i usługi za pomocą kart płatniczych.

Opłata intercharge, o która chce walczyć Orlen to należność od każdej transakcji kartą płatniczą, pobierana przez bank wydający taką kartę od agenta rozliczeniowego. Ten z kolei pobiera ją od akceptanta płatności kartą, który często dolicza ją do ceny produktu.

Ustawa o usługach płatniczych ustala opłatę interchange na maksymalnym poziomie 0,2% wartości transakcji dla operacji wykonanych kartami debetowymi i 0,3% dla operacji kartami kredytowymi.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.