04.06.2020/09:27

PKN Orlen, PZU i Alior Bank dokapitalizują sieć Ruch kwotą 200 mln złotych

PKN Orlen, PZU oraz Alior Bank mają zwiększyć kapitał Ruchu w proporcji odpowiednio o 65, 29 i 6 proc. Z wyliczeń Pulsu Biznesu wynika, że będzie to kwota na poziomie 200 mln złotych.

PKN Orlen ma przeznaczyć na tę inwestycję 130 mln zł, PZU 58 mln zł, a Alior 12 mln zł. Ponadto wspomniany bank, który jest największym wierzycielem Ruchu umorzy kolporterowi większą część długów, czyli ok 87, 5 mln złotych. Dzięki temu pieniądze w kwocie ok. 31 mln zł (taka suma została zaakceptowana w dwóch postępowaniach układowych) będą mogły zasilić konta innych wierzycieli. Pieniądze na to wyłożyć ma przede wszystkim Orlen, który zapewni środki na bieżące utrzymanie. Z kolei PZU obejmie to finansowanie gwarancją do wysokości 20 mln zł.

Puls Biznesu podkreśla jednak, że nawet dokapitalizowanie spółki kwotą 200 mln złotych może okazać się niewystarczające. Już na koniec 2019 roku zadłużenie wynosiło 285 mln złotych, natomiast te przeterminowane aż 27 mln, a straty cały czas rosną. Obecnie luka płynnościowa Ruchu wynosi miesięcznie ok. 4-5 mln złotych.

Więcej w "Pulsie Biznesu".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Co oni robią 06.06.2020

    Czyli dokapitalizowuje państwo. I weź normalnie konkuruj na rynku.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.