18.02.2021/15:28

PKN Orlen uruchomił w Pradze pierwszy sklep poza stacją paliw! Placówka Stop Cafe zalążkiem nowej sieci Orlen Go. W Polsce rozwijany będzie koncept Orlen w Ruchu

W Pradze-Karlín otwarty został sklep pod szyldem Stop Cafe. To pierwsza placówka uruchomiona przez PKN Orlen poza stacją paliw. Firma wskazuje, że docelowo na rynkach zagranicznych sieć sklepów funkcjonować będzie pod logo Orlen Go!. W Polsce natomiast rozwijany będzie koncept Orlen w Ruchu.

Sklep Stop Cafe w stolicy Czech ma 43 mkw. powierzchni i działa w pobliżu stacji metra Křižíkova. W asortymencie placówki dostępne są przekąski, słodycze, dania gotowe, pieczywo, napoje, soki, kawa, inne produkty spożywcze, a także oferta gastronomiczna.

PKN Orlen zdradza, że do końca 2021 r. ruszą jeszcze dwa kolejne tego rodzaju sklepy w Pradze.

- Grupa Orlen z segmentu detalicznego rocznie uzyskuje ponad 3 mld zł zysku operacyjnego. To dobry wynik, który daje podstawy do realizacji naszych strategicznych projektów. Jednym z kluczowych w tym obszarze jest rozwój nowych formatów sprzedaży detalicznej nie tylko w Polsce, ale też w Czechach. Mamy atrakcyjną ofertę, z którą chcemy wyjść do klientów, również tych niezmotoryzowanych. Inwestycja w sklepy Stop Cafe, które będą powstawać w miejscach o największym natężeniu ruchu, to naturalny krok w tym kierunku. Zaczynamy od Pragi, ale w kolejnym etapie takie sklepy będą powstawały także w innych czeskich miastach - mówi cytowany w komunikacie Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

W praskim sklepie klienci będą mogli zapłacić za kawę bezpośrednio przy ekspresie kawowym lub w sklepowej kasie. Podobnie jak na stacjach Benzina Orlen, skorzystać będą mogli także z karty Tankarta Easy lub mobilnej aplikacji, otrzymując przy tym wszystkie benefity jako uczestnicy programu lojalnościowego.

W sklepie możliwa będzie płatność za produkty spożywcze również za pomocą voucherów wydanych np. przez Sodexo, Edenred (Ticket), Up (Chéque Déjeuner), Lidl, Benefitka i Gusto.

Jak podkreśla Orlen, podobny koncept sklepowo-gastronomiczny jeszcze w tym półroczu ma ruszyć również w Polsce. Chodzi o format pod szyldem Orlen w Ruchu, zapowiedziany przed kilkunastoma dniami. Polski operator zamierza w ciągu pięciu lat rozwinąć sieć punktów Orlen w Ruchu do ok. 900 lokalizacji (w samym 2021 r. - 40 placówek), co ma się przełożyć na dodatkowych kilkadziesiąt milionów złotych w wyniku EBITDA.

W Polsce nowe formaty będą obejmowały trzy rodzaje obiektów, oferujących przede wszystkim produkty gastronomiczne. W formacie A będą to ok. 20-metrowe obiekty, natomiast w formacie B ok. 60-70-metrowe obiekty, zarówno wolnostojące, jak też zlokalizowane w ciągach komunikacyjnych.

Powstaną również kąciki kawowe, w których - jak zapowiada Orlen - sprzedaż będzie całkowicie zautomatyzowana. Zostaną one udostępnione w miejscach o szczególnie dużym natężeniu ruchu, m.in. na dworcach, w biurowcach, czy na lotniskach.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

 • kolemny 25.02.2021

  Obejrzyjcie sobie materiał na tvn24 go o tym śmiesznym obajtku. Co za wstyd.
  A do Pana Michała: Alkohol w żabkach też jest droższy, polecam więcej obycia i podstaw rynkowych, a potem myślenie nad trudniejszymi tematami.

 • Kres 23.02.2021

  Tak jako Orlen w Ruchu będą konkurencyjne, bo zakupy przez przesyłki są coraz bardziej popularne i ze względu na COVID-19 , będą sie upowszechniać.

 • Michał 22.02.2021

  No jak będą małe punkty gastro na mieście z cenami jak na stacjach to powodzenia 👍 ja po dziś dzień zastanawiam się co i kto kupuje w Żabkach, nie licząc fajek i alkoholu, bo to akurat ceny wszędzie takie same albo zbliżone. Z taką przebitką cenową raczej tłumów nie mają, więc z czego się utrzymują mając na każdym rogu konkurencję dyskontową? No chyba, że obrót nie ma znaczenia (aż takiego) bo umowy gwarantują stały (opłacalny dla ajenta) zarobek plus prowizje od utargów. Jest ktoś w stanie mnie oświecić w temacie. Bo zawsze mnie to ciekawiło jak się utrzymują takie małe, drogie sklepy.

 • Assl 22.02.2021

  "Orlen w Ruchu" znaczy będą dystrybutory paliwa do kiosków przyczepiać?

 • Assl 22.02.2021

  "Orlen w Ruchu" znaczy będą dystrybutory paliwa do kiosków przyczepiać?

 • Bezsens 20.02.2021

  I będzie robita dla kolejnych tysięcy ukraińców... za najniższą krajową.

 • Max 19.02.2021

  Ciekawe jak to zrealizują. Punkty przejęte od Ruch w większości wolno stojące o powierzchni 5m lub 9m kwadratowych i to bez wody i kanalizacji. Rzeczywiście świetnie się nadają na punkty gastronomiczne. Wtopa totalna ale gdzieś trzeba wyprowadzić kasę. Już jeden bylu prezes Orlenu wyprowadził z Ruch po przejęciu ogromną kasę. Wszystko pięknie tylko nikt nie mówi o ajent ach, którzy na swojej działalności są w tych punktach. Nikt nie mówi jaka mają przyszłość. Teraz jest niewolnictwo bo nie możesz wyjść z punktu nawet do toalety bez komunikacji do centrali. A kibelka trzeba szukać hen hen.

 • Ada 19.02.2021

  Rozumiem, że w niedziele będą zamknięte?

 • Ojhff 19.02.2021

  Bez majtek znów coś wymyślasz?🐷

 • Ewa 18.02.2021

  Prezesie, co z RUCH SA? Nadal bieda z nędzą?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także