12.04.2019/15:07

PKN Orlen wykorzysta aktywa Ruchu do rozwoju konceptów Stop Cafe i O!Shop

Aktualna strategia PKN Orlen zakłada rozwój oferty pozapaliwowej, "w tym również w ramach formatów funkcjonujących poza stacjami paliw". W realizacji tej strategii państwowemu gigantowi pomoże prawdopodobna akwizycja Ruchu.

Zadłużony po uszy Ruch to z jednej strony duży dystrybutor prasy, a z drugiej - właściciel sieci kiosków i saloników prasowych. Firma posiada też malutką sieć sklepów pod szyldem Superac (ostatnie dostępne dane mówiły o ok. 10 placówkach) oraz niedawno opracowała nowy koncept pełnoprawnego sklepu convenience OK!RUCH Food&go - który jednak nie wyszedł poza fazę projektowania.

Orlen, gdy już zostanie właścicielem Ruchu, może na przejętych placówkach stacjonarnych każdego typu (od kiosków po sklep) wywiesić jeden z własnych szyldów - np. Stop Cafe, albo O!Shop. Przypomnijmy, że niedawno w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju zdradził, że firma rozważa otwieranie O!Shopów z dala od stacji paliw, a nawet poza Polską - w pierwszej kolejności w Czechach i w Niemczech.

W tym tygodniu Orlen przyznał otwarcie, że rzeczywiście zamierza iść w kierunku rozwoju oferty food z dala od stacji. W komunikacie, w którym Orlen poinformował o złożeniu oferty finansowania w związku z zamiarem przejęcia pakietu 100 proc. akcji Ruchu, firma zaakcentowała tez chęć otwierania placówek poza stacjami paliw.

- Podobną strategię realizuje na rynkach zagranicznych m.in. MOL i Circle-K - przyznali wprost przedstawiciele Orlenu w komunikacie. - Analizy rynkowe przeprowadzone przez koncern wskazały na potencjał rozwoju takiego formatu z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch. Doświadczenie i know-how Orlenu w zakresie budowania relacji z klientami i sprzedaży produktów FMCG będzie stanowiło podstawę do poprawy efektywności działalności spółki Ruch, zakładającej utrzymanie kolportażu prasy - napisał Orlen w komunikacie.

Przypomnijmy, że Zbigniew Leszczyński zadeklarował w rozmowie z naszym portalem, że Orlen prowadzi już analizy w zakresie możliwości rozwoju sklepów convenience O!Shop z dala od stacji. - Z naszego punktu widzenia jest to ciekawe rozwiązanie, które jest w fazie analiz. Jeżeli będą dobre i sprzyjające warunki do pojawienia się O!Shopu poza stacjami paliw, na pewno skorzystamy z tej możliwości - mówił w styczniu 2019 r.

Orlen na koniec ubiegłego roku miał w Polsce 354 sklepy convenience O!Shop. Wszystkie działają przy stacjach paliwowego koncernu. Ogółem koncept sklepowy lub gastronomiczny (Stop Cafe) obecny jest na 1667 stacjach Orlenu w Polsce, a 2016 stacjach ogółem we wszystkich krajach. W Czechach działa 270 Stop Cafe, na Litwie funkcjonują 23 punkty Stop Cafe, a w Niemczech działa 56 Star Connectów.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jury 15.04.2019

    Nomenklatura pisowska chce opanować jak największą część gospodarki. Jak im się uda to wrócimy do PRL BIS +, Wenezuela + czy Białoruś +. Na razie nie widać negatywnych skutków ale wszyscy populiści wcześnie czy później rozwalają gospodarkę. PIS rozpoczął już demontaż finansów

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.