02.10.2019/14:01

PKN Orlen zakończył proces due dilligence Grupy Lotos

Procesu due dilligence Grupy Lotos był prowadzony przez PKN Orlen od 18 kwietnia 2018 r. Władze firmy Lotos właśnie poinformowały o jego zakończeniu.

Przypomnijmy, że pod koniec września br. PKN Orlen otrzymał od  Komisji Europejskiej więcej czasu na przygotowanie dodatkowych, szczegółowych  informacji w procesie przejęcia kapitałowego Lotosu. Zgodnie z praktyką  została zastosowana standardowa dla drugiej fazy negocjacji procedura „stop the clock”. To korzystne rozwiązanie dla obu stron procesu negocjacji. Dzięki procedurze „zatrzymania zegara” PKN Orlen zyskuje czas na zebranie dodatkowych informacji, a Komisja  będzie miała więcej czasu na przeanalizowanie przedstawionej dokumentacji przed podjęciem finalnej  decyzji.

Procedura „stop the clock” jest   wykorzystywana przez Komisję w pogłębionej fazie analiz, szczególnie w przypadku  skomplikowanych procesów przejęć kapitałowych. Byliśmy na to przygotowani. Obu stronom zależy, aby  transakcję przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przeprowadzić z korzyścią dla całego rynku. Jesteśmy pewni naszych argumentów i to dobry sygnał, że Komisji zależy na ich wnikliwej analizie – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Jak wskazują przedstawiciele PKN Orlen. Decyzja Komisji Europejskiej wynika z konieczności zebrania dodatkowych informacji. Oznacza to czasowe ograniczenie tempa procesu. To standardowa praktyka, która była stosowana m.in. w postępowaniach EON/Innogy, czy Vodafone/Certain Liberty Global Assets. W przypadku obu procesów wydano pozytywną, warunkową decyzję.

W lipcu br. Komisja Europejska poinformowała, że oczekuje od PKN Orlen głębszych analiz i dalszych rozmów, co wywołało obawy o to, czy zostanie dotrzymany zakładany przez władze spółki termin finalizacji transakcji. Daniel Obajtek komentując prośbę KE stwierdził jednak, że koncern w dalszym ciągu zakłada, że do przejęcia kontroli nad Grupą Lotos dojdzie do końca roku. Kilka miesięcy wcześniej władze PKN Orlen sygnalizowały, że liczą na szybką zgodę KE, która mogłaby zapaść do połowy 2019 roku, tak by połączenia można było dokonać do końca grudnia 2019 r.

Kolejne, pogłębione pytania, które wpłynęły właśnie do spółki od Komisji Europejskiej mogą wydłużyć czas w jakim przejęcie może zostać sfinalizowanie, szczególnie że już kilka tygodni temu KE poinformowała, że na podjęcie ostatecznej decyzji da je sobie czas do 22 stycznia.

Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PKN Orlen poinformowała portal wiadomoscihandlowe.pl, że procedura „stop the clock”, która została zastosowana, dla drugiej fazy negocjacji, to procedura standardowa i ma dać firmie czas na skompletowanie potrzebnych dokumentów i odpowiedź na pytania, które dotyczą m.in. kwestii związanych z historyczną działalnością spółki, sięgającą kilku lat wstecz.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.