12.10.2016/07:42

PKO BP wypowiedziało umowy kredytowe Almie. Sieć ma 61 mln zł do spłaty w tydzień

We wtorek po zamknięciu sesji giełdowej sieć Alma poinformowała, że PKO BP wypowiedziało jej umowy kredytowe. Oznacza to, że znajdująca się już teraz w bardzo trudnej sytuacji sieć delikatesów będzie musiała spłacić w ciągu tygodnia niemal 61 mln zł.

Wypowiedzenie dotyczy trzech kredytów. Dwa z nich były kredytami inwestycyjnymi, a ostatni - kredytem wielocelowym, udzielonym w formie limitu kredytowego. Jak czytamy w komunikacie giełdowym Almy, powodem wypowiedzenia kredytów przez PKO BP jest zagrożenie upadłością Almy.

- Wypowiedzenie umowy kredytu oznacza obowiązek spłaty całej kwoty zadłużenia w terminie wypowiedzenia, która wraz z wymagalnymi odsetkami na dzień 3 października 2016 roku wynosi ogółem 60 884 107,17 zł - głosi wtorkowy komunikat.

Przypomnijmy, 21 września jeden z wierzycieli Almy, Zbigniew Jurasz, złożył wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku spółki. Tego samego dnia Alma poinformowała o planowanych istotnych zwolnieniach grupowych, w wyniku których pracę stracić może nawet 1321 pracowników (ok. 40 proc. załogi).

Wcześniej, w połowie września, Alma złożyła w sądzie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Obniżyła także swoje prognozy z 21 marca br., w których to informowała, że spodziewa się w 2016 r. przychodów ze sprzedaży na poziomie powyżej 900 mln zł oraz zysku netto powyżej 7 mln zł. Prognozy przychodów obniżono do "powyżej 660 mln zł", równocześnie całkowicie rezygnując z prognozy wyniku netto.

Czytaj także:
Sąd zabezpieczył majątek spółki Alma Market

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Mike 13.10.2016

  Skandal i hipokryzja pisu, dużo gadania o patriotyzmie, tworzenie jakichś superpatriotycznych, galaktycznych komitetów walczących o patriotyzm a to wszystko pisowski pic na wodę i fotomomtaż. Jak przychodzi potrzeba realnego działania to bank kontrolowany przez pis wypowiada umowę kredytową rdzennie polskiej firmie.

 • Szkoda 12.10.2016

  Biedna Alma. Nie zaslużyła na taki los.

 • opo 12.10.2016

  to jest wina pisu

 • Polak 12.10.2016

  Tak wygląda patriotyzm gospodarczy? Polski bank anuluje kredyt polskiej sieci

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.