15.04.2020/13:42

Płaca minimalna zagrożona przez koronawirusa?

We wrześniu rząd miał plan podwyższania płacy minimalnej w najbliższych latach. Teraz jednak, ze względu na epidemię koronawirusa, związany z tym kryzys gospodarczy oraz coraz poważniejsze widmo recesji, rząd może być zmuszony zawiesić podwyżki płacy minimalnej, która wynosi obecnie 2600 zł brutto i miała dalej rosnąć w kolejnych latach - podaje businessinsider.com.pl.

We wrześniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział spore podwyżki płacy minimalnej, z czego pierwsza weszła w życie od 1 stycznia 2020 r. - do 2600 zł brutto. To jednak dopiero początek, bo do końca bieżącego roku płaca minimalna miała wzrosnąć do 3000 zł, a do końca 2023 r. - do 4000 zł.

BI przypomina, że już wtedy krytycznie o tej propozycji wypowiadali się przedstawiciele organizacji pracodawców z Rady Dialogu Społecznego, w której tradycyjnie odbywały się negocjacje dotyczące wysokości płacy minimalnej. Zmian tych obawiali się również mali przedsiębiorcy. Tymczasem prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że podwyżka minimalnej "nie zabije przedsiębiorców" i że w ich interesie jest podnosić płace.

Teraz jednak rząd może być zmuszony do zmiany stanowiska. Z prostego powodu: podwyżkę płacy minimalnej planowano, gdy zarówno globalna, jak i polska gospodarka były rozpędzone. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że epidemia koronawirusa spowoduje recesję w Polsce i na świecie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie odpowiedziało, czy wrześniowy plan podwyżek powinien być dalej realizowany, zamrożony, czy zmodyfikowany. Nie odniosło się również do pytania, czy w opinii resortu możliwe jest realizowanie wrześniowego planu bez zakłóceń. W odpowiedzi na pytania BI MRPiPS przypomniało, że wysokość płacy minimalnej ustalana jest jednak z uwzględnieniem czynników makroekonomicznych:

Rząd jednak dokonał już pewnej zmiany dotyczącej negocjacji ws. płacy minimalnej, poprzez specustawę dotyczącą walki z koronawirusem z dnia 31 marca. Zapisano w niej, iż modyfikacji ulegnie harmonogram prac nad minimalnym wynagrodzeniem w 2021 r. W specustawie rząd wydłużył termin na przedstawienie propozycji wysokości płacy minimalnej na 2021 rok do dnia 31 lipca 2020 r. (z 15 czerwca). Dodatkowo, zmienił się też termin negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego, na 10 dni. Wprowadzono także możliwość określenia innego terminu na przedstawienie przez rząd propozycji wysokości płacy minimalnej na 2021 r. w przypadku zmiany harmonogramu prac budżetowych.

Teoretycznie więc rząd ma nieco więcej czasu na przedstawienie konkretnej propozycji, co jest zasadne o tyle, iż dzisiaj trudno jest ocenić skalę nadchodzącego kryzysu. Ani jednak MRPiPS, ani MF zapytane o nas o to samo, nie odniosły się do tego, czy pierwotny plan podwyżek może być obecnie kontynuowany.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.