11.04.2017/09:01

Płace w handlu rosną dzięki programowi 500 Plus

Płace szeregowych pracowników handlu zaczynają przewyższać zarobki pielęgniarek, policjantów czy nawet urzędników. Eksperci związani z toruńskim forum Welconomy przypisują ten trend programowi Rodzina 500 Plus – informuje portal Superbiz.pl. W sklepach pracują głównie kobiety, a te coraz częściej rezygnują z pracy lub zmniejszają wymiar zatrudnienia.

Seria podwyżek płac w największych sieciach handlowych została wymuszona brakiem rąk do pracy. Firmy ostro rywalizują o względy pracowników, kusząc ich m.in. wyższymi zarobkami i równego rodzaju bonusami. Doprowadziło to do tego, że obecnie ekspedientka w sklepie zarabia więcej niż osoby na stanowiskach wymagających wysokich kwalifikacji, czasem nawet wyższych studiów. Portal Superbiz.pl opublikował w całości analizę tego zjawiska, sporządzoną przez ekspertów toruńskiego Forum Welconomy.

Zdaniem analityków absurdalna jest sytuacja, gdy kasjerka rozpoczynająca pracę w dyskoncie zarabia tyle, co pracownicy sektora medycznego. Podwyżki płac w handlu są pośrednim efektem programu 500 Plus, który spowodował, że wielu młodych rodziców rezygnuje z pracy lub ogranicza wymiar zatrudnienia. Zwykle w domu zostaje mama, a ponieważ kobiety stanowią większość pracowników handlu, ta branża najbardziej odczuwa nowy trend.

Poważny wzrost płac w sieciach detalicznych doprowadził do zrównania wynagrodzeń w handlu z innymi sektorami, np. w służbie zdrowia. Wykwalifikowana pielęgniarka z 20-letnim stażem pracy zarabia 2250 zł netto, magister pielęgniarstwa z licznymi uprawnieniami dostaje na rękę niecałe 2200 zł. W jednym z inspektoratów ZUS średnia pensja to 2500 zł brutto, a w komendzie policji w Nidzicy pensja z dodatkami to 2300 do 2400 zł – mnożą przykłady autorzy raportu.

Tymczasem w takich sieciach jak Biedronka, Lidl czy Kaufland wynagrodzenie rozpoczynającego pracę sprzedawcy-kasjera wynoszą od 2450 zł do 2600 zł brutto, do tego dochodzą premie, a także plany systematycznego wzrostu płac po przepracowaniu kolejnych okresów. Ponadto sieci oferują pracownikom liczne bonusy, paczki czy premie świąteczne.

Czytaj więcej w superbiz.se.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.