06.05.2021/08:57

Płacenie pod stołem wciąż powszechne w branży handlowej. Przedsiębiorcy sami to przyznają

Zaledwie 49 proc. przedsiębiorców z branży handlowej twierdzi, że zjawisko płacenia pod stołem nie występuje w tym sektorze - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Handel wypadł w ankiecie gorzej od niemal wszystkich innych obszarów gospodarki.

Według 23 proc. respondentów z branży handlowej, zjawisko płacenia pod stołem występuje w handlu w niewielkim stopniu - dotyczy poniżej 20 proc. wynagrodzeń. O tym, że jest ono powszechniejsze (czyli dotyczy większej części wynagrodzeń), przekonanych było 28 proc. badanych z tego sektora. Tym samym łącznie 51 proc. osób przyznało, że takie zjawisko w branży handlowej istnieje.

Badanie pokazało, że zjawisko płacenia pod stołem występuje we wszystkich branżach. Najczęstsze jest w sektorze drobnych usług (57 proc.), w handlu handel (wspomniane 51 proc.) i budownictwie (również 51 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowały się: transport (39 proc.), usługi biznesowe (39 proc.) i przetwórstwo przemysłowe (31 proc.).

- Płacenie pod stołem jest najbardziej powszechne w branżach świadczących drobne usługi, związane m.in. z zakwaterowaniem, gastronomią, urodą, rozrywką i rekreacją. 35 proc. przedsiębiorców z tych branż uważa, że co najmniej 20 proc. wynagrodzeń jest wypłacanych pod stołem, a łącznie ponad połowa wskazuje na występowanie zjawiska płacenia pod stołem w jakiejkolwiek skali - tłumaczą twórcy badania.

W raporcie wskazano, że płacenie pod stołem częściej dotyczy osób o niskim lub średnim poziomie wykształcenia. Podczas gdy około 40 proc. osób z wykształceniem średnim oraz z zawodowym lub niższym spotkało się z propozycją płacenia pod stołem, wśród osób z wyższym wykształceniem odsetek ten wyniósł 32 proc.

- Wyniki te można powiązać z branżami, w których skala zjawiska jest relatywnie duża. Zarówno w drobnych usługach, jak i w handlu i budownictwie, udział pracowników bez wykształcenia wyższego jest stosunkowo duży, a przeciętne wynagrodzenie – relatywnie niskie. W deklaracjach dotyczących otrzymania propozycji płacenia pod stołem nie widać natomiast znaczących różnic płciowych, odsetek kobiet i mężczyzn potwierdzających taką sytuację jest podobny - czytamy w raporcie.

Według raportu PIE, aż 1,4 mln pracowników w Polsce otrzymuje część wynagrodzenia pod stołem. Zjawisko to dotyczy 31 proc. pracowników mikrofirm. Sektor finansów publicznych traci rocznie z tego powodu aż 17 mld zł.

- 6 proc. wynagrodzeń w Polsce jest wypłacanych pod stołem. Zjawisko to sprawia, że oficjalna wysokość przeciętnego wynagrodzenia podawana przez GUS jest zaniżona o około 5 proc. (240 zł w 2018 r.) - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny.

 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • lucky 07.05.2021

    "płacenie pod stołem" czy ten serwis to pudelek?
    nie macie innych określeń i czy naprawdę musicie wymienić ten termin kilkanaście razy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także