26.01.2020/08:31

Plantatorzy buraka cukrowego obawiają się podatku od cukru

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego wyraża przeciw wobec wprowadzenia podatku cukrowego. Jego zdaniem zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązanie negatywnie wpłynie na sektor uprawy i produkcji buraka cukrowego, a także na kondycję polskiej gospodarki. Związek twierdzi, że opłata najmocniej uderzy w krajowych producentów cukru, polskich rolników oraz producentów buraka cukrowego.

Związek, podobnie jak pozostałe organizacje rolnicze i sadownicze, w tym Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, podziela argumentację, że cel ustawowy nie zostanie osiągnięty. Organizacje są zdania, że doświadczenia innych państw pokazują, iż rozwiązania fiskalne są nieskuteczne w kształtowaniu postaw prozdrowotnych, w tym walce z otyłością. Związek i stowarzyszenie twierdzą, że propozycje Ministerstwa Zdrowia przede wszystkim uderzają w polską branżę zajmującą się uprawą buraka cukrowego i wykorzystującą ten surowiec w produkcji napojów.

- Wprowadzenie podatku cukrowego będzie miało bardzo negatywny wpływ nie tylko na konkurencyjność zakładów produkujących nektary owocowe, warzywne i owocowo-warzywne, ale dla całej branży zajmującej się uprawą i zagospodarowaniem buraka cukrowego – komentuje Krzysztof Nykiel, prezes Głównego Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Szef związku podkreśla, że wprowadzenie tego opodatkowania przyczyni się do gigantycznego zmniejszenia zapotrzebowania na buraki cukrowe, a ostatecznie zagraża dalszej przyszłości krajowej produkcji tego surowca.

- Jesteśmy całkowicie przeciwni wprowadzeniu tej formy opodatkowania i każdej innej, która w sposób nieodpowiedzialny i dyskryminujący przyczyniłaby się do dalszej marginalizacji branży cukrowniczej i uprawy buraków cukrowych – uważa Nykiel.

Prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków dodaje, że obawy o przyszłość sektora podzielają również sadownicy polskich owoców, w szczególności jabłek i owoców miękkich. Przedstawiciel branży wskazuje, że de facto podatek cukrowy jest podatkiem nakładanym na polskie owoce.

- Dodatkowa opłata spowoduje drastyczny spadek zapotrzebowania na owoce i warzywa dla przetwórstwa o co najmniej 95 tys. ton rocznie. Dotyczyć to będzie w pierwszej kolejności kluczowych polskich owoców: jabłek oraz owoców miękkich, jak: czarna porzeczka, aronia, wiśnia, malina. Ustawa uderza w polski przemysł przetwórczy i jego zaplecze surowcowe – sadownictwo, istotny dział polskiej gospodarki. Nową daninę odbieramy jako chęć opodatkowania polskich owoców, które są istotnym składnikiem napojów owocowych i nektarów – zwraca uwagę Julian Pawlak, prezes KUPS.

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego przesłał swoje stanowisko, w ramach konsultacji społecznych, do Ministra Zdrowia oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Związek postuluje całkowite wycofanie się ze "szkodliwych dla całej branży przetwórczej oraz producentów buraka cukrowego rozwiązań” ujętych w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Jane 03.02.2020

    Najtańsze polskie produkty będą w zachodnich cenach :/

  • jEBA 03.02.2020

    Słodycze staną się dobrem luksusowym!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.