27.02.2021/11:43

Platforma Obywatelska ogłasza "Receptę na kryzys" i zapowiada likwidację zakazu handlu w niedziele

Podczas sobotniej konferencji pod hasłem "Recepta na kryzys" Platforma Obywatelska ogłosiła szereg swoich pomysłów na walkę z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19 dla gospodarki i społeczeństwa. W trakcie wystąpienia padła m.in. zapowiedź likwidacji zakazu handlu w niedziele.

- Szczepionka covidowa jest potrzebna polskiej gospodarce, naszym firmom. (...) Polski nie stać na kolejny lockdown. Polskie firmy muszą pracować i płacić podatki. Epidemiolodzy są zgodni, że w gruncie rzeczy można prowadzić każdą działalnośc gospodarczą, pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego. Takie instrukcje, protokoły bezpieczeństwa, rząd powinien był wypracować rok temu. Niestety tego nie zrobił - powiedziała Izabela Leszczyna, posłanka PO, w latach 2013-2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak wskazała, takie procedury powinny powstawać we współpracy rządu z samorządem, lokalnym biznesem i ekspertem. - Koniec z zamykaniem całych branż - stwierdziła Leszczyna.

Podczas konferencji Platformy Obywatelskiej zapowiedziano "ustawę naprawczą". Wszyscy, którym rząd zablokował administracyjnie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, mieliby otrzymać dzięki tej ustawie odszkodowania.

Poruszono także kwestię przywrócenia handlu w niedziele. - Wszyscy pamiętacie zamknięte na cztery spusty galerie handlowe i centra handlowe. Handel w niedziele wywołuje kontrowersje, ale jesteśmy przekonani, że w czasie pokryzysowym handel w niedziele powinien być otwarty - stwierdziła Leszczyna.

I dodała: - Oczywiście wiemy, że prawa pracownicze są święte. Pracownik musi mieć prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu, a wtedy gdy pracuje musi dostać godziwe wynagrodzenie.

Podczas konferencji "Recepta na kryzys" Platforma Obywatelska zdradziła także inne swoje postulaty programowe. To m.in. likwidacja opłaty mocowej i podatku Belki, czasowe (na rok) obniżenie VAT do 5 proc. dla tych branż, które zostały wyłączone z działalności gospodarczej, zniesienie podwójnego opodatkowania spółek komandytowych i dochodów z zagranicy, a także podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 10 tys. zł. Padła także obietnica konsultowania każdego projektu ustawy, również poselskiego, przez 30 dni.

 

Dodaj komentarz

15 komentarzy

 • bb 17.04.2021

  bardzo dobrze sklepy powinne być otwarte w niedziele

 • OLA 17.04.2021

  BARDZO DOBRZE SKLEPY POWINNE BYĆ OTWARTE W NIEDZIELE BRAWO

 • Ok. 04.03.2021

  I dobrze.
  Gdzieś trzeba wychodzić

 • DO ADA 28.02.2021

  NIEDZIELE WOLNE I BEZ DYSKUSJI

 • Bzdura 28.02.2021

  Pracuje w handlu 16 lat. Nie przepadam za nimi ale to co zrobili z niedzielami było ok. Ludzie zaczęli wychodzić rodzinami np do parków, korzystać z picia jawy , ciasta lody itp. W miejscu gdzie mieszkam ( duże wojewódzkie miasto)wcześniej tego nie było,w samym parku można było policzyć ludzi na palcach No może nie jednej a dwóch rąk. Teraz ciężko tam przejechać rowerem taki tłok. Za to spacery cała rodzina po sklepie w celu zaliczenia kolejnego niedzielnego pkt wycieczki po marketach i centrach. Ponadto w mojej firmie nie tylko nie było spadku sprzedaży r/r a wzrost i to niemały. Ludzie zaczęli robić spore zakupy piątek , sobota i dodatkowo poniedziałek.

 • Sam 28.02.2021

  W tym momencie hipermarketom nie opłaca się otwierać w ogóle w niedzielę. Obroty marne, a minimalną ekipę do funkcjonowania sklepu trzeba utrzymać (kilkadziesiąt osób na hipermarkecie). Po za tym gdy niedziela jest otwarta to spadają obroty w piątek, sobotę i poniedziałek na tyle że dodatkowy dzień nie jest w stanie tego odrobić.

 • Pracuwnik 28.02.2021

  Zostawcie te niedziele w spokoju, co one wam przeszkadzają że ludzie w handlu maja wolne. Zaoraszam panów posłów do galerii handlowej aby sobie popracowali w te niedziele gdy inni siedzą z rodzinami!!!!!
  Nie przepadam za PIS ale to co zrobili z niedzielami dla handlu jest strzałem w dzięsiątkę i za to im dziękuje 😁

 • Pracownik 28.02.2021

  Ci co muszą pracować w niedzielę i mają wolne w tygodniu to i tak pracują bo mają też inne obowiązki a niedziela to dzień święty - jedyny dzień na ODPOCZYNEK !!!Więc dajcie Nam odpocząć chociaż w ten jeden dzień w tygodniu.

 • Ada 28.02.2021

  Popieram pomysł! Trzeba pamiętać, że kasjerzy w marketach nie różnią się zbytnio od sprzedawcy na stacji benzynowej czy kelnerów. Dlaczego więc sprzedawcy na stacji benzynowej nie dotyczy ten zakaz? Przecież można sobie zatankować wcześniej (hehe), tak samo jak można tankować bez konieczności osób trzecich (automatyczne dystrybutory z terminalami płatniczymi). Pracownik handlu nigdy nie pracował 7 dni w tygodniu, miał wolne w środku tygodnia (fajnie mieć tak wolne i móc sobie coś załatwić w np. Urzędzie w środku dnia).

 • anna89 28.02.2021

  Złodzieje i oszuści. Zdrajcy.

 • Kamil 27.02.2021

  Zostawcie te niedziele w spokoju! Dajcie ludziom chociaż jeden dzień weekendu na odpoczynek! Zapewniam wszystkich którzy są ZA pracującymi niedzielami że 99% osób nie zamieniłoby swojego wolnego weekendu na wolny dzień w tygodniu kosztem pracującej niedzieli

 • PRACOWNIK HANDLU 27.02.2021

  pracownicy handlu nie pozwolą sobie odebrać wolnych niedziel

 • SS 27.02.2021

  Wszystko dla Niemców i obcego kapitału ahhahah Schetyna i Sikorski na kase siadać

 • totalnie zmeczony ale wciąż myślący 27.02.2021

  No proszę jacy łaskawcy...nawet dwie wolne niedziele dają.
  Oni oczywiście pracuje we wszystkie niedziele. Śmieszna partia ze śmiesznym przewodniczącym. Żeby było jasne PIS to ta sama bajka...

 • Gość 27.02.2021

  To Platforma Obywatelska jeszcze istnieje?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także