17.02.2021/19:41

Po raz pierwszy od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w styczniu spadło zatrudnienie w stosunku do grudnia

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2021 r. spadło zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wobec grudnia 2020 r. To pierwsza taka sytuacja od 2004 r. Spadek ma związek z pandemią. Jak jednak zwracają uwagę autorzy opracowania MakroPlus, opublikowanego przez Credit Agricole Bank Polska, to niepokojące zjawisko w pewnym stopniu wynika ze stosowanej przez GUS metodologii.

Jak piszą autorzy raportu MakroPlus, według danych GUS dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wyniosła w styczniu -2,0 proc. r/r wobec -1,0 proc. w grudniu, co było poniżej prognozy Credit Agricole Bank Polska (-1,6 proc.) i znacząco poniżej konsensusu rynkowego (-1,2 proc.). W ujęciu miesięcznym zatrudnienie spadło o 14,9 tys. osób, co było pierwszym spadkiem zatrudnienia w tym miesiącu od 2004 r. (w styczniu 2020 r. zatrudnienie wzrosło o 44,9 tys.).

Jak zaznaczają eksperci CA, spadek zatrudnienia w styczniu był spowodowany coroczną rewizją danych o zatrudnieniu w mikroprzedsiębiorstwach (zatrudniających do 9 osób). Firmy, w których zatrudnienie w ubiegłym roku spadło poniżej 10 osób zostały w styczniu "wypisane” z klasy jednostek zatrudniających co najmniej 10 osób. Ponadto, w związku z silnym spadkiem aktywności gospodarczej na skutek pandemii i związanymi z nią obostrzeniami nastąpiło wyhamowanie wzrostu zatrudnienia w mikroprzedsiębiorstwach. W efekcie, mniej mikroprzedsiębiorstw zostało „dopisanych” do grupy jednostek zatrudniających co najmniej 10 osób.

„Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe przyczyny spadku zatrudnienia w styczniu, wskazane w komunikacie GUS, takie jak zakończenie i nieprzedłużanie umów terminowych – niekiedy z powodu sytuacji epidemicznej – zwolnienia pracowników i odejścia na emeryturę. Wskazują one, że związane z pandemią obostrzenia mają nadal niekorzystny wpływ na sytuację na rynku pracy.” – czytamy w opracowaniu.

Analitycy wskazują, że pełniejsza ocena tego wpływu będzie możliwa po publikacji danych o zatrudnieniu w lutym, które nie będą zaburzone oddziaływaniem corocznej weryfikacji klasy badanych przez GUS jednostek. Podtrzymują jednak ocenę, że wypadkową uruchomienia programu wsparcia dla przedsiębiorstw dotkniętych ekonomicznymi skutkami pandemii („tarczy 2.0”) oraz utrzymania umiarkowanego poziomu obostrzeń w I kw. 2021 r. będą niewielkie zmiany zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach. Wyraźnego wzrostu zatrudnienia w firmach ich zdaniem należy czekiwać w II poł. 2021 r.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także