14.10.2019/11:18

Po wygranej PiS: Skokowy wzrost płacy minimalnej podbije konsumpcję, ale ograniczy inwestycje

Wciąż czekamy na podanie przez Państwową Komisję Wyborcza ostatecznych wyników wyborów parlamentarnych. Jednak po podliczeniu głosów z ok. 80 proc. komisji wydaje się pewne, że czeka nas kolejna kadencja rządów Prawa i Sprawiedliwości. Co na temat polityki gospodarczej nowego-starego rządu sądzą eksperci banku Credit Agricole?

Jak podkreślają analitycy, wynik wyborów wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo lekkiego zacieśnienia polityki fiskalnej w 2020 r. (zgodnie z przyjętym projektem budżetu) i zapowiedzianego przez PiS silnego skumulowanego wzrostu płacy minimalnej o 78 proc. do końca 2023 r. Zdaniem analityków przełoży się to najbardziej na sytuację najmniejszych firm zatrudniających poniżej 10 osób. W przypadku większych przedsiębiorstw, zatrudniających powyżej 50 osób ten wpływ będzie stosunkowo niewielki.

Eksperci Credit Agricole Bank Polska oczekują, że wzrost płacy minimalnej będzie najważniejszym elementem polityki gospodarczej rządu. Analizy banku wskazują, że wzrost płacy minimalnej podbije siatkę płac w przetwórstwie, budownictwie i usługach. Szczególnie silny wpływ wyższej płacy minimalnej wystąpi w mikroprzedsiębiorstwach usługowych (patrz poniżej).

Zdaniem ekspertów w krótkim okresie wzrost płacy minimalnej podbije konsumpcję. W dłuższej perspektywie – jeśli jego tempo nie zostanie zmniejszone - będzie on ograniczał inwestycje. Jego najsilniejszy negatywny wpływ na inwestycje wystąpi w 2021 r., a więc w dołku cyklu wykorzystania środków unijnych.
Jak wskazują analitycy CABP wyraźne zwycięstwo PiS oznacza również wysokie prawdopodobieństwo zwiększenia napięć w relacjach z Komisją Europejską, co może się odbić negatywnie na napływie środków unijnych do Polski w ramach kolejnej perspektywy finansowej UE (2021-2027).

Zdaniem ekspertów w przypadku firm zatrudniających powyżej 50 osób wzrost płacy minimalnej o 10 proc. oddziałuje w kierunku zwiększenia nominalnego przeciętnego wynagrodzenia w kategorii „handel hurtowy, detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych” o 1,6 proc., w „transporcie i gospodarce magazynowej” o 0,8 proc., w „działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi” o 2,2 proc., a w „działalności w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej” o 1,9 proc. Jest to już efekt uwzględniający opóźnioną reakcję całej siatki płacowej w poszczególnych branżach.  Oznacza, to że wpływ skokowego podniesienia płacy minimalnej w tej kategorii przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 50 pracowników będzie ograniczony. Zdaniem ekspertów CABP są to firmy zwykle charakteryzujące się wyższą wydajnością, a co za tym idzie oferującym wyższe wynagrodzenie, co oddziałuje w kierunku obniżenia odsetka osób otrzymujących minimalne wynagrodzenie w porównaniu do przedsiębiorstw zatrudniających mniejszą liczbę pracowników.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.