31.10.2019/14:59

Poczta Polska nie musiała ogłaszać przetargu na maszyny paczkowe. Jest decyzja UZP

Urząd Zamówień Publicznych stwierdził brak naruszeń przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych przez Pocztę Polską przy wyborze usługi odbioru przesyłek w automatach pocztowych – poinformował państwowy operator.

„Oznacza to, że Poczta działając na bardzo konkurencyjnym rynku kurierskim, może korzystać z wyjątków od stosowania pzp (ustawa Prawo zamówień publicznych – przyp. red.) jakie daje prawo UE. Działamy więc zgodnie z prawem, a co najważniejsze dla wygody naszych klientów” – poinformowała Poczta Polska na Twitterze.

– Decyzja UZP utwierdza nas w przekonaniu, że działamy prawidłowo przy wyborze  dostawcy usługi najmu automatów do obiorów przesyłek paczkowych. Dla nas to bardzo ważna informacja, że budując sieć partnerów na niezwykle konkurencyjnym runku przesyłek kurierskich, możemy działać biznesowo – mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

– Rozwój automatów jest ważnym elementem budowy naszej sieci Odbiór w Punkcie, która odpowiada na oczekiwania klientów, coraz częściej robiących zakupy w e-sklepach. Chcemy nadal rozwijać tę opcję dostawy przesyłek kurierskich, współpracując w różnymi podmiotami, aby dawać naszym klientom jak największą gamę dogodnych możliwości odbioru przesyłek – dodaje Justyna Siwek.

Przypomnijmy, że od maja tego roku Urząd Zamówień Publicznych prowadził kontrolę doraźną w Poczcie Polskiej w sprawie przetargów na automaty. Sprawa dotyczyła maszyn paczkowych. Poczta Polska rozwija sieć tego rodzaju automatów we współpracy z duńską firmą SwipBox, którą wybrała bez przetargu. Zainteresowało to Urząd Zamówień Publicznych, który postanowił sprawdzić, czy państwowy operator – zawierając w ten sposób kontrakt - nie złamał prawa. Teraz już wiemy, że UZP nie dopatrzył się nieprawidłowości.

Wcześniej głos w sprawie zabrało Ministerstwo Infrastruktury, które wysłało do UZP jasny sygnał, że wybór firmy SwipBox - zdaniem resortu - mógł się odbyć z pominięciem przepisów o zamówieniach. Pod stanowiskiem z ramienia resortu podpisała się osoba, która pełni równocześnie funkcję członka rady nadzorczej Poczty Polskiej.

Poczta Polska tłumaczyła, że pominęła przetarg, bo usługa Pocztex spełnia ustawowe wymagania dla definicji usługi kurierskiej, która z kolei - na podstawie decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej - wyłączona jest z obowiązków przetargowych.

Pierwsze automaty paczkowe Poczty Polskiej pojawiły się w lipcu tego roku w Warszawie. Do końca roku w całym kraju Poczta chce mieć 250 takich urządzeń.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Urszula 04.11.2019

    Jak się nazywa kraj w którym wobec Poczty Polskiej stosuje się inne zasady niż wobec InPostu ? - kraj znajomych królika, kraj rządzony przez lepszy sort, kraj mafijny, kraj powstały z kolan ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.