20.01.2020/15:02

Poczta Polska zmienia politykę kadrową. Firma zrezygnuje z kilkuset etatów

Od 2016 r. największy polski pracodawca systematycznie zwiększała zatrudnienie. Jak się jednak dowiedziała gazeta DGP, Poczta Polska zmienia politykę i planuje na 2020 r. zmniejszenie zatrudnienia o ok. 700 osób. Etaty mają się zwalniać w drodze naturalnej fluktuacji kadr.

Poczta Polska zatrudniała w 2011 r. ok. 94 tys. osób, jednak w następnych latach firma cięła koszty i zmniejszała załogę – do niespełna 77 tys. osób w 2015 r. Potem największy polski pracodawca zaczął odbudowywać zespół. Od 2016 r. zatrudniono łącznie ponad 4,5 tys. pracowników, których obecnie jest ponad 80 tys.

Od kilku lat poczta energicznie rozpycha się na rynku usług kurierskich, rekompensując sobie stały spadek liczby obsługiwanych listów. Firma inwestuje w logistykę dla handlu internetowego i stara się zwiększyć efektywność operacyjną. Dostosowuje też zatrudnienie do zmieniającego się profilu działalności. W tym celu zmniejszy o ok. 700 etatów zatrudnienie w administracji.

Poczta potwierdza ustalenia DGP, zaznaczając jednak, że cały proces ma się odbywać na zasadzie naturalnej fluktuacji kadr, przede wszystkim przez odchodzenie pracowników na emerytury.

Dziennik zwraca uwagę na fakt, że obecna rentowność firmy oscyluje wokół zera, a wynagrodzenia stanowią ok. 70 proc. jej kosztów operacyjnych. Może to oznaczać brak podwyżek dla pracowników, co potwierdza fakt, że w ubiegłym roku związki zawodowe nie wywalczyły postulowanej podwyżki w wysokości 400 zł – pracownicy otrzymali tylko jednorazowe premie za listopad i grudzień, odpowiednio 350 i 400 zł. Ostatni podwyżka miała miejsce w październiku 2018 r.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Ola la 09.12.2020

  Prawdoodobie lansowana za PO prywatyzacja i rozbicie Poczty Polskiej wziela górę nad rozsadkiem.

 • czytelnik 22.01.2020

  W POCZCIE POLSKIEJ JEŻELI CHODZI O ZATRUDNIENIE OD ZAWSZE BYŁA PATOLOGIA KADROWA W ADMINISTRACJII KTORA JEST ZA BARDZO ROZROŚNIĘTA. JEST 14 WĘZŁÓW MIESZCZĄCYCH SIĘ W MIASTACH WOJEWÓDZKICH KAŻDY WER POSIADA PO KILKA BIÓR W KTÓRYM ZATRUDNIONYCH JEST WIĘCEJ OSÓB ADMINISTRACJI NIŻ PRACOWNIKÓW OBSŁUGUJĄCYCH ROZDZIELNIE PACZKOWO LISTOWE Z WSZYSTKICH ZMIAN RAZEM WZIĘTYCH . TRZEBA DODAĆ ŻE WIĘKSZOŚĆ PRACOWNIKÓW ROZDZIELNI JUŻ SĄ W WIEKU PRZEDEMERYTALNYM , WŁADZE NIE ZATRUDNIAJĄ PRACOWNIKÓW NORMALNYCH TYLKO Z OGRANICZENIAMI I TO NIE NA STAŁE TYLKO NA CZAS OKREŚLONY. TAK ŻE JAK TAK DALEJ PÓJDZIE TO ADMINISTRACJA I TAK PÓJDZIE DZIELIĆ PACZKI I LISTY ORAZ JE DOSTARCZAĆ BO ZA NIEDŁUGO STAŁEJ I SOLIDNEJ OBSŁUGI ROZDZIELNI WERÓW ZABRAKNIE BO ZATRUDNIENIE ZMNIEJSZAJĄCE W TYM SEKTORZE MA TENDENCJE STALE BO NOWYCH PRACOWNIKÓW W MIEJSCE OSÓB KTÓRE PRZESZŁY JUŻ NA EMERYTURĘ ALBO SIĘ ZWOLNIŁY SAME NIKOGO NA STAŁE NIE ZATRUDNIONO, A JEŻELI JUŻ ZATRUDNIONO TO OSOBY Z OGRANICZENIAMI NA CZAS OGRANICZONY

 • Ewa 22.01.2020

  Będzie jeszcze gorzej niż jest. Znaczki zdrozały ostatnio o 60 gr. Żeby wysłać list trzeba iść na poczte

 • ElaM 22.01.2020

  Stara kadra listonoszy odejdzie, a młodzi ludzie napewno nie przyjdą pracować w służbie doręczeń. Za małe pieniądze za duża odpowiedzialność.

 • Paweł 22.01.2020

  Po co zatrudniają firmy sprzątające i obce firmy kurierskie

 • Lena 21.01.2020

  To prawda, ilość administracji przewyższa ilość osób pracujących w rozdzielniach, okienkach i obsłudze klienta, zarobki ich i kadry kierowniczej są olbrzymie, premie nagrody a dla zwykłych pracowników bat i słowa -, najważniejsza jest dyscyplina, nawet u mnie w pracy wisi urągające hasło,-, najlepsza satysfakcja to dobrze wykonana praca, kpią z nas

 • Och 21.01.2020

  Może niech też zmienia politykę płatności i uczciwości,wstyd żeby niby największy pracodawca nie płacił nawet najniższego wynagrodzenia ,tylko poprosiłam mejle że z premia jest 2600

 • Eh 21.01.2020

  Niech lepiej sprawdza ile zarabiają ci co nic nie robią a siedzą tylko i kasę kradną i nie jest to wyssane z palca

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.