04.01.2021/12:39

Podatek cukrowy – chaos w przepisach. Nie wiadomo, kto i ile ma płacić

Przedsiębiorcy z łańcucha dostaw napojów słodzonych obawiają się nie tylko znacznego wzrostu cen i związanego z nim spadku popytu. Ich nie mniejszy niepokój budzi chaos prawny i ewentualność, że branżę „czeka sprawdzanie przepisów w boju” – relacjonuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Konstrukcja nowego podatku cukrowego jest sama w sobie skomplikowana. Składa się on z części stałej – wynoszącej 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub słodzika – oraz części zmiennej, w wysokości 5 groszy za każdy gram powyżej 5 gram cukru na każde 100 ml, w przeliczeniu na litry. Co gorsza, przepisy wprowadzające nową daninę są bardzo niejasne – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że w jednym miejscu przepisów wprowadzających podatek od cukru mowa jest o całym cukrze w produkcie, a w innym – tylko o cukrze dodanym. Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności, zwraca uwagę w rozmowie z „DGP”, że nie jest jasne, kto ma płacić nową daninę – producent czy dystrybutor. Zwraca też uwagę, że formularz służący do rozliczania daniny pojawił się dopiero przed świętami, w dodatku w wersji roboczej.

Organizacja zwróciła się do Krajowej Administracji Skarbowej z prośbą o interpretację podatkową, uzyskując odpowiedź, że nowa danina to „nie podatek, a opłata i w związku z tym urząd nie może stworzyć interpretacji podatkowej” Według KAS właściwym urzędem do rozwiania wątpliwości jest twórca podatku, czyli resort zdrowia. Ten zaś odsyła do prawników.

Producenci są pewni, że czeka ich batalia z urzędami skarbowymi o niewłaściwie naliczony podatek i nie wykluczają, że dopiero sądy mogą rozstrzygnąć ten spór.

Źródło: gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz

2 komentarze

 • Misio 15.01.2021

  Ale ja tych producentów w ogóle nie rozumiem ? Przecież można sprzedawać napój w ogóle bez cukru. I "osobno" sprzedawać załączoną (taśma, lepiec, wkładka itp) saszetkę z cukrem, przygotowaną tak aby łatwo się ją wsypywało do napoju, wtedy podatku nie będzie no bo inny produkt. Ustawić, sprzedaż tak aby się dało sprzedać też bez załącznika i będzie git.

 • robo 04.01.2021

  jak zwykle jak do czegos sie pis zabierze to schrzani ... takich ma specjalistów za grubą kasę...
  od ajfasza do kajfasza ... to podatek skądże to opłata
  podatek opłata podatek opłata
  a szary obywatel płaci w sklepie coraz wiekszy rachunek

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także